Savaş çıkmayacağından oldukça emin

İran’ın Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Zarif; ”Savaş çıkmayacak olduğundan eminiz zira ne biz bir savaş istemekteyiz ne de kimse bölge içerisinde İran’ın karşısına çıkabilme fikrine veyahut bir yanılsamasına sahip” ifadelerine yer verdi.

İran’ın Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Muhammed Cevad Zarif, Amerika Birleşik Devletleri ile savaş çıkmayacak olduğundan emin olduklarını ifade etti.

Zarif, resmi bir ziyaret dahilinde gitmiş olduğu Çin’in başkenti Pekin içerisinde ülkesiyle Amerika Birleşik Devletleri arasında yer alan gerilimle alakalı İran resmi ajanslarından IRNA’ya çeşitlş açıklamalar yaptı.

İran ve Amerika Birleşik Devletleri’nin arasında bir savaş ihtimalinin sorulmuş olmasından sonra Zarif; ”Savaş çıkmayacak olduğundan eminiz zira ne biz bir savaş istemekteyiz ne de kimse bölge içerisinde İran’ın karşısına çıkabilme fikrine veyahut bir yanılsamasına sahip” ifadelerine yer verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Donald Trump’ın çevresinde yer alan isimlerden bazılarının İran’a karşı savaş arzulamakta olduğunu ifade eden Zarif sonrasında ise; ”Trump son zamanlar içerisinde savaş istememekte olduğunu açıkladı fakat çevresinde yer alan kişiler ise onu savaşa yönlendirmeye çalışmaktalar.” ifadelerine yer verdi.

İran’ın yönetimi ise, Trump’ın tam tersine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı görevinde bulunan John Bolton’un İsrail ile birlikte Suudi Arabistan ve de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’yle birlikte İran’a karşı bir savaş planı yapmış olduğuna inanmakta. Amerika Birleşik Devletleri’nin medyası ise bir zamandır Trump’ın, İran hususunda danışmanları ile bir sürtüşme yaşamakta olduğuna yönelik iddialara da yer vermekte. İran’la savaş istememekte olduğu açıklamasını yapan Trump, danışmanları ile anlaşmazlık iddialarını da kesin bir dille yalanlamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.