İmamoğlu kendisine sorulan soruları cevapladı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Başkan Adayı olarak açıklanan Ekrem İmamoğlu, CNN TÜRK kanalında Tarafsız Bölge adlı programda Ahmet Hakan’ın sormuş olduğu soruları yanıtladı.

İmamoğlu’nun açıklamaları içerisinden öne çıkanlar ise şöyle;

’Yüksek Seçim Kurulu’nun ilk açıklamış olduğu veri 27.899. Arada yer alan fark. Hani arada yer alan fark üstünden gitmekteyiz ya. Seçim gecesinde ise Sayın Binali Yıldırım 3.700 oyluk bir farkla kazandım açıklaması yaptı. Her bir oyun önemi bulunuyor. Rakibimiz ise yaklaşık olarak 18.000 tane oyla yanılmış oldu, ben ise 3.000 tane oy ile yanıldım. 27.899 tane oy ilk Yüksek Seçim Kurulu’nun tarafından açıklanmış olan fark. Şu şekilde konuşmaktalar. Bizler 250 oy almış olduğumuz sandıkta bizlere 0 oy yazılmış. Bakanın bu şekilde bir açıklaması bulunuyor kıyameti kopartmayalım da ne yapalım şeklinde konuşuyorlar. Ben de bir okuyayım size. Bizlerinde de 0 yazılmış oylarımız bulunuyor. Sandık kurullarının düzenlemiş olduğu bir rapor mevcut. Bu söz konusu rapor birleştirme tutanakları içerisinde bilgisayara sisteme de 0 olarak girilmekte. İnsani bir hata olarakta kabul edebiliriz ancak iş abur cubur olursa da içerisinden farklı şeyler de aramaya başlayabiliriz.’

(Maddi hataların niçin büyük bir kısmı Binali Yıldırım’ın aleyhine?) O aslında bilgisayar başında yer alan insanların hataları. Şöyle gerçekleştirelim 4 milyon 159.650 tane oy içerisinden bir ait olan oyumuz 4 milyon 169.765 taneye kadar çıkmış. Yani bu sayı hatalar düzeltildikten sonrasında. 4 milyon 131.751 tane oydan 4 milyon 156.036 tane oy ise Binali Bey’in oyu çıkmış. Geçersiz durumdaki oyların sayım işlemlerinden sonra. Kampanya içerisinde şu şekilde bir tanıtımımız bulunuyordu: Cumhuriyet Halk Partisi üst kısımda, alt kısımda ise evet mührünün basılacak olduğu yer. AK Parti ise ampulün üzerine bas demiş. Bu defa o oy basılacak yere hiç bir şekilde basmamış çerçevenin üst kısmına basmış ampulün üst kısmına basmış. Sayısal baktığımız zaman Binali Bey’e de bana da bu konuda bir haksızlık yapılmış. Neyi aramış olduğunuzu anlamaya çalışmaktayım. 11.000 tane öbür yanda, 16 ila 17.000 tane oy öbür yanda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.