Maduro yeni bir teklifte bulundu

Venezuela’nın Devlet Başkanı görevinde bulunan Maduro, büyük bir kısmı muhaliflerin elinde yer alan Ulusal Meclis’in (AN) yenilenmesi amacıyla erken seçimle alakalı bir çağrıda bulundu.

Venezuela’nın Devlet Başkanı görevinde bulunan Nicolas Maduro, çok büyük bir bölümü muhaliflerin elinde yeralan Ulusal Meclis’in (AN) yenilenebilmesi amacıyla bir erken seçim çağrısı gerçekleştirdi.

Aylardan beri derin bir siyasi kriz yaşamakta olan Venezuela içerisinde, iktidarda yer alan Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV)’ne bağlı mensuplar, Maduro’nun %68 oyla kazanmış olduğu seçimlerin 1. yıldönümünden dolayı gerçekleştirilen miting esnasında buluştu.

Caracas’ta yer alan Devlet Başkanlığı’nın Sarayı Miraflores önünde gerçekleştirilen bu özel mitingte konuşma gerçekleştiren Maduro, ülkede yer alan krizin ana noktasını oluşturmakta bulunan muhalif AN’nin yenilenebilmesi amacıyla seçimlere gitme konusunda bir teklifte bulundu.

Maduro açıklamasında; ”Geçtiğimiz 5 seneden beri meşrutiyeti bulunmamış olan yegane yasama organını meşrulaştırmış olacağız. Ulusal Meclis’le alakalı olarak erken seçime gidelim ve kimlerin halk desteğine sahip durumda bulunduğunu da bir görelim. Bakalım kimlerin halk üzerinde bir karşılığı var, bakalım seçimleri kim kazanmış olacak.” ifadeleri ile konuşma yaptı.

Venezuela muhalefetiyle birlikte Norveç’in başkenti olan Oslo’da gerçekleştirilen görüşmelere de değinmiş olan Maduro, görüşmelerin ise Norveç hükümeti aracılığı ile gerçekleştirilmiş olduğunu ve olumlu bir şekilde geçmiş olduğunu da ifade etti..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.