Ebola virüsü can almaya devam ediyor

Afrika ülkelerinden biri olan Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) içerisinde geçmiş olduğumuz sene temmuz ayının son zamanlarında başladığı görülen Ebola salgını esnasında yaşamını kaybedenlerin sayıları 1 hafta içinde 48 kişiye çıktı.

KDC Sağlık bakanlığı tarafından paylaşılmış olan verilere bakılacak olursa, Kuzey Kivu eyaleti içerisinde başlamış olan ve Ituri isimli eyalete kadar yayılmış olan bu salgın esnasına, 2.437 tane kanamalı ateş vakası görülmüş oldu. Bu kişiler arasından 2.343 tanesinin Ebola virüsü taşımakta olduğu açık bir şekilde belirlendi.

Salgın esnasında 1.552 insan yaşamını yitirirken virüsü taşımakta bulunan 683 insan ise iyileşmiş oldu. Ebola merkezleri içerisinde 108 tane insanın tedavisi ise devam ediyor.

Ebola isimli virüsten kaynaklanmış olduğu netleşmeyen kanamalı ateş vakaları arasından da 94 insan yaşamını yitirmiş oldu.
Bölge içerisinde 8 Ağustos 2018 tarihi içerisinde başlatılmış olan özel bir kampanya dahilinde 156.851 tane insana aşı yapıldı.

Bir çeşit kanamalı ateşe sebep olan Ebola isimli virüs, ilk defa 1976 senesi içerisinde Sudan’da yer alan Nzara ile birlikte KDC’de yer alan Yambuku kentleri içerisinde eş zamanlı bir şekilde başlayan 2 tane salgınla ortaya çıkmış idi. KDC’d meydana gelen bu salgın, Ebola Nehri’nin yakın bir köy içerisinde başladığından dolayı da hastalığa bu nehrin adının verilmesi uygun görülmüştü.

Ebola isimli virüs, Aralık 2013 tarihi içerisinde Batı Afrika’da yayılmaya başlamıştı. Liberya ile birlikte Gine ve Sierra Leone içerisinde 2014 senesi ila 2017 senelerinde görülmeye başlanan bu salgın esnasında, 30.000 tane insana virüs bulaşmış, 11.000 taneden çok kişi de yaşamını yitirmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.