Hulusi Akar’dan güvenli bölge mesajı

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar “ Suriye konusunda ABD ile ortak bir nokta buluşmak için bölgede Güvenli Bölge adı verilen sınırda oluşturulacak yerde sadece Türkiye’nin olacağını” söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ABD Savunma Bakanı Mark Esper  ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yaptıkları telefon görüşmesinin detayları açıklandı.

Yapılan yazılı açıklamada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın en büyük temennisinin ABD’nin terör örgütü YPG/PKK’ya verdiği desteğin tamamen sonlandırması olduğu açıklandı.

Türkiye’nin güneyinde bulunan Suriye’de asla bir terör koridoru oluşturulmasına seyirci kalınmayacağı, Türkiye’nin sadece kendi emniyeti ve güvenliği için değil aynı zamanda bu bölgede yaşayan Arapların, Kürtlerin, Yezidilerin ve Hristiyanların güvenlik ve emniyetini düşündüğü belirtildi.

F-35 PROGRAMI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ayrıca “ F-35 projesinde Türkiye’nin yatırımcı ve üretim ortağı olduğunun bilinmesini ve kendilerini müşteri olarak görülmesinin yanlış olduğunun üstü çizilirken F-35 projesinin devam etmesi gerektiğini, ABD Savunma Bakanı Mark Esper’e bir kez daha hatırlattı.

Milli Savunma Bakanı Akar ayrıca bölgede bulunan YPG/PKK’ya ait tüm silah ve mühimmatların bu bölgeden çıkarılması gerektiğini, güvenli bölgenin 30-40 kilometre derinde olması ve YPG/PKK tarafından yapılan mevzi, tünellerin imha edilmesi gerektiği ayrıca belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.