Ultra HD yayın geliyor

Ülkemizde henüz kullanılmayan “Ultra HD” 4K ve 8K yayın tekniklerini  kullanmak isteyen yayıncı kuruluşlara Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK), uydu ve kablo ortamlarından yayın lisansı verilebilecek.

 Resmi gazetenin bugün yayınlanan sayısında “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Kablolu Yayın Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Uydu Yayın Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe girerek yayıncı kuruluşlara “Ultra HD” 4K ve 8K yayın imkanı sağlandı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Kablolu Yayın Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle beraber Türkiye’de  isteyen tüm yayıncı kuruluşlar “Ultra HD” 4K ve 8K yayın yapmaya başlayabilecekler.

Yeni yönetmenlik gereği şu an kablo yayın ve uydu yayın lisansına sahip her hangi bir kuruluşun, yayınını istediği takdirde  farklı bir yayın tekniği ile iletmek istemesi halinde Ultra HD” 4K ve 8K yayın verebileceği ama aynı zamanda farklı yayın teknikleri ile yaptığı yayınların eş zamanlı olarak yapması mecbur tutulacak.

Ultra HD” 4K ve 8K yayın yapmak isteyenler her bir yayın tekniği için ayrı bir lisans ücreti ödeme zorunluluğunda olacaklardır

Halen ülkemizde yayıncı kuruluşlar K-TV SD, K-TV HD veya U-TV SD, U-TV HD yayın yapıyorlar ve bu yayıncı kuruluşlar bir üst yayına sistemi olan “Ultra HD” 4K ve 8K yayınlara geçtiklerinde lisans sürelerinin bitimine kadar ek bir ücret talep edilmeyecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.