Türk-İş’ten grev uyarısı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bugün yaptığı açıklamada kamudaki 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi hakkında , “Bu görüşmelerin olumlu bir şekilde masa başında bitmesini arzu ediyoruz. Sendikamız ve ben asla grev meraklısı değiliz ama gerekirse kanundan aldığımız yetkiyi kullanarak grev yapmamız gerekirse çekinmeden greve gideriz”dedi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt’ün Türk-İş’i ziyareti sonrasında  Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ziyaret sonrasında, basın mensuplarına ziyaretle ilgili açıklamalarda bulundu.

Atalay yaptığı açıklamada bu yılın kamu işçilerini ilgilendiren toplu iş sözleşmesiyle ilgili süreç Ocak ayından itibaren başladığını söyleyen Atalay :

“Ocak ayından bu yana yaklaşık yedi ayı geçti ve hiç bir ilerleme kaydedilmedi. Bu durumda bizler de yarın Darphane’de grev ilanını asmak durumundayız, Darphane için verdiğimiz süre bugün itibarı ile doldu. Darphane grevi uygulaması da 19 Ağustos’ta başlayacaktır. 19 Ağustos ile 22 Ağustos tarihleri arasında Eti Maden  işçileri dahil olmak üzere 30 bine yakın işçi greve çıkmak durumunda kalabilir.”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt’ün bu ziyaretlerinde kendilerine yeni bir rakam iletmediklerini, Bakan Selçuk ile enflasyonun altında bir rakamı konuşmanın hiç bir anlamının olmadığının üstünü de  vurguladı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay  kendilerine yeni bir buluşma için bir tarih verilmediğini ama kendilerinin işçilerin haklarını masa başında alınması taraftarı olduklarını ve asla grev yapma meraklısı olmadıklarını ama gerekirse greve gitmekten kaçınmayacaklarını açık bir şekilde ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.