Trabzonspor CAS’ın kararına tepki gösterdi

Trabzonspor Kulübünün 2010-2011 sezonuna ilişkin başvurusu Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS) tarafından reddedilmişti. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS)’ın bu kararı açıklamasından sonra Trabzonspor kulübünden sert bir açıklama geldi.

Trabzonspor kulübü 2010-2011 yılında şampiyonluğunun çalındığını bu konuda müracaatlarına da, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS) tarafından komik ve hukuksuz bir karar alındığını belirterek, artık bundan sonra şike sonucu şampiyonlukları çalınan takımların haklarını geri alamayacakları ortaya çıkmıştır denildi.

Trabzonspor kulübünün resmi açıklamasında şu ifadelere yer verildi

“2010 – 2011 sezonunda yaşanan şike faaliyetleri kamuoyunun malumudur. Bu konuda kulübümüz FIFA’ya başvuruda bulunarak şike ile çalınan şampiyonluğunu geri almak için adalet arayışını sürdürmüştür. Yaptığımız bu başvuruya FIFA Disiplin Komitesi başvurumuzu reddetmiştir. FİFA tarafından başvurumuzun reddedilmesi üzerine Spor Tahkim Mahkemesi CAS’a kulüp olarak yeniden bir başvuruda bulunduk ve FİFA’nın aldığı ilgili karara itiraz ettik.

Karara itiraz için kulüp Başkanımız Ahmet Ağaoğlu ve yönetim kurulu üyelerimizden bazıları ve kulübümüzün hukukçuları İsviçre’nin Lozan kentinde yapılan duruşmaya katılmışlar ve duruşma sonrasında CAS nihai kararını açıklamıştır.

CAS verdiği kararda, Fenerbahçe’nin 2010-2011 sezonunda bir çok maçta şike ve teşvik eylemlerini gerçekleştirdiğini, bu kişilerin bazılarına cezalar verildiğini ancak şike ve teşviklerin kurumlarla ilişkilendirilmediği için ilgili kulübe ceza verilmediğini tespit ettiklerini belirtti.. CAS, Trabzonspor aleyhine verdiği kararında komik bir bahane arkasına sığınarak Trabzonspor kulübünün 2010-2011 sezonu şampiyonu ilan edilebilmesi için FIFA veya TFF’de herhangi bir yasal işlem olmadığı için davayı reddettiğini ifade etti. CAS ayrıca, yaşanan şike ve teşvik olaylarından dolayı Trabzonspor’un mağdur edildiğini kabul etmesine rağmen FIFA tarafından Fenerbahçe spor kulübüne yaptırım uygulanmasına karar verilmediği gibi TFF’nin de doğrudan yaptırım uygulaması halinde dahi bile “bu durumun kulübümüzü etkilemeyeceği” gibi hukukla izah edilemeyecek bir kararın altına imza atmıştır! denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.