Yazın terleme kabusuna karşı 10 etkili yöntem

Yaz aylarının en büyük kabuslarından birisi de aşırı terlemedir. Terleme sonrasında kıyafetlerimiz ıslak görünürken de bazen aşırı terlenmeden dolayı vücudumuzdan nahoş kokular da çevremizi rahatsız edebilir. Aşırı terleme sadece sıcaklıktan kaynaklı olmamakla beraber fazla kilolardan, psikolojik sebeplerden, fiziksel aktivitelerden meydana gelebiliyor. Basit önlemlerle terleme kabusunuzu azaltabilir ve hatta tamamen yok edebilirsiniz

Koyu renklerden sakının, pamuklu giysiler giyin

Yaz günlerinde koyu renk giysiler güneş ışığını size daha fazla ulaşmasını sağlar bu yüzden mümkün olduğunda açık renk giysiler tercih etmeli ve giysilerinizin pamuklu olmasını tercih ederseniz terlemeden kaynaklı vücudunuzda oluşan nemi alabilirsiniz.

Su tüketiminizi arttırın

Yaz aylarında bol su tüketimi vücudun terletmesini arttırmıyor. Tükettiğimi su oranında vücut sıcaklığını dengede tutar. Terleme ile aynı orantıda vücudumuzda da tuz kayıpları gerçekleşmektedir. Yaz aylarında sadece su değil aynı zamanda maden suyu da tüketin

Alkol ve kafeinden uzak durun

Yaz aylarında mümkün olduğunca kahve, çay ve alkolden uzak durun. Bu tür sıvılar terlemeyi tetiklemektedir.

Gıdanıza dikkat edin

Yaz aylarında fast food, ağır gıdalr yerine hafif sebze ve meyveleri tercih edin. Yağlı gıdalar, baharat, soğan ve sarımsak vücudun terlemesini hızlandırır.

Adaçayı ve domates suyu için

 Ter bezlerinin etkinliğini azaltan sıvılar olan adaçayı ve domates suyunu aşırıya kaçmamak kaydı ile devamlı tüketin

Fazla kilolarınızdan muhakkak sakının

Genellikle kilolu insanlar normal olarak daha çabuk terler. Sağlığınız için ve aynı zamanda terleme sorununuz varsa muhakkak fazla kilolardan kurtulmak için bir uzman eşliğinde diyet yapın.

Her gün muhakkak banyo yapın

Yaz aylarında muhakkak her gün en az bir kere banyo yapın. Banyo sonrasında iyice kurulanıp terlemeyi önleyen ürünleri kullanmaya özen gösterin ve banyo sonrasında mutlaka iç çamaşırlarınızı ve elbiselerinizi değiştirin.

Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın

Evinizi, çalıştığınız iş yerinizi her gün belli aralıklarla sık sık havalandırın.

Sıcak havalarda dışarı çıkmayın

Yaz aylarında özellikle saat 10:00-16:00 arası dışarı çıkmamaya ve çıkmak zorunda kaldığınızda da güneş ışınlarından korunmak için şapka takın

Sıcak su ile duş almayın Yaz aylarında sıcak su ile duş almak normalden daha fazla vücut ısısını yükseltir ve kişinin daha çok terlemesine neden olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.