Netflix artık RTÜK kontrolünde

PuhuTV, BluTV, Netflix gibi internet üzerinden dizi, sinema filmleri ve televizyon kanallarının internet üzerinden izlenmesini sağlayan dijital platformların sayısında ciddi bir artış gözlemleniyor.

Bu açılan yeni dijital platformlar, bazen siparişle bazen de yapımcıların kendi yaptıkları dizi ve filmleri satın alarak ücret karşılığında izleyicilere sunmaya başladı.

Bu konuda hem ülkemizde hem dünyada Netflix diğer dijital platformlara nazaran çok daha öne çıkmıştı.

KULLANIM ÖZGÜRLÜĞÜ YAYGINLAŞMALARINA SEBEP OLDU

Bu tarz dijital platformlarda sansürsüz film izlemenin keyfini yaşamak isteyen bir çok seyirci bu tarz dijital platformlara daha fazla ilgi gösterip daha fazla üye olmaya başladılar.

HEPSİ RTÜK’E BAĞLANDI

Hükümetin aldığı ani bir kararla Netflix ve diğer dijital platformların üyelerini üzecek bir gelişme yaşandı. Alınan karar doğrultusunda Netflix ve diğer tüm dijital platformlar artık RTÜK’ün kontrolü altında. Son yıllarda eleştiri oklarının hedefinde olan RTÜK bir çok radyo ve televizyonu kapatmaya kadar varan cezalar vererek Türk halkının tepkisini çekmişti. Şimdi artık Netflix ve bu tarz dijital platformlarda RTÜK kontrolü altına alındılar.

DİJİTAL PLATFORMLAR LİSANS ALMAK ZORUNDA

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan ardından yönetmeliğe göre dijital yayın yapan şirketlerin, Türkiye’de yayın yapmak ve bu hizmetlerin satışı için ofis açmaları mecburiyeti getirildi ve ayrıca RTÜK’ten lisans almaları gerektiği açıklandı.

TEPKİLER BAŞLADI

Bugün yayınlanan yönetmeliğe itirazlar sosyal medya üzerinden hemen başladı. Bir çok sosyal medya kullanıcısı parasını kendisinin ödediği bir hizmetin RTÜK tarafından kısıtlama veya müdahale ile karşı karşıya kalmasını ve izlediği yayına sansür uygulanmasına karşı çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.