Solaklık bir hastalık değildir

Bilindiği üzere her yıl 13 Ağustos günü dünya solaklar günü olarak kutlanmaktadır. Solaklık hakkında açıklama yapan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin solaklığın beyin gelişimindeki farklılık olduğuna değindi.

Metin yaptığı açıklamada “Bir kişinin sağlak veya solak olması ile ilgili belirli bir faktör bulunmadığını dünyada yaşayan insanların %90’ının sağ elini,%10’unun da sol elini daha iyi kullandığını bilinmektedir. Sol ellerini kullanma sebebi olarak alet kullanma becerisinde sağ beyninin daha fazla gelişmiş olduğudur. Bu konuda yapılan araştırmalarda doğan çocuğun solak olma sebebinin anne karnındaki hormon seviyeleri ve çeşitli çevresel faktörler olduğu tespit edilmiştir. Solaklık bir hastalık değildir. Bir insanın solak olması beyin hasarı ile orantılı bir şey asla değildir. Sağlak ve solaklar arasındaki en temel fark dil merkezleridir. Solaklarda dil merkezi sağ beyinde olduğu gibi, sağlakların da da dil merkezi beyinlerinde ki sol merkezdedir.

Solaklar ve sağlaklar arasında belirgin bir zeka farkı bulunmuyor.

Şehir efsanesi olarak solakların daha inatçı ve zeki olmaları hakkında yapılan yoğun araştırmalarda solakların bazı zeka farklılıkları olduğu iddiadan öteye gitmemiştir. Zaten toplum içinde solaklar daha az akıllı veya daha çok zeki gibi bir genelleme yapılması tamamen yanlıştır..

Çocuğunuz sol elini kullanıyorsa sakın müdahale etmeyin

Çocukların sağ veya sol ellerini kullanmaları 2 yaşından itibaren başlar. Bu yaşlardan itibaren çocuklar sağ veya sol elini diğer elinden daha fazla kullanır. İlkokul çağına geldiğinde sağ veya sol el kullanımı çocukta tam olarak oturur. Bu gibi durumlarda çocuğunuz sol elini kullanıyorsa buna sakın müdahalede bulunmayın. Devamlı sol elini kullanan bir çocuk sağ elini kullanmaya zorlanırsa kendisini başarısız hissedebilir ve bu durum psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.