1959 yılı öncesi şampiyonluklar sayılacak mı?

Beşiktaş kulübüne dönemin Futbol Federasyonu Yıldırım Demirören tarafından 1959 yılından önce kazandığı şampiyonlukların verilmesi sonucu Beşiktaş formasına bir yıldız daha takma hakkı kazanmıştı. Uzun yıllar tartışılan 1959 yılından önce kazanılan şampiyonlukların sayılıp sayılmayacağı tartışmasına Türkiye Futbol Federasyonu ilk kez katıldı.

 Konu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Nihat Özdemir, kararı Tahkim Kurulu’nun vereceğini söyledi.

KARARI FUTBOL FEDERASYONU VE TAHKİM VERİR

Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, “Geçtiğimiz yıllarda Fenerbahçe’nin şampiyonluk sayıları ile ilgili yapmış olduğu resmi itirazları var. Bu konu hakkında fikir beyan etmem beni aşar. Fenerbahçe kulübü tekrar itiraz eder bizler de yönetim kurulu olarak konuyu aramızda konuşur ve konuyu ilgili Tahkim Kurumuna göndererek onların vereceği karara göre müracaatı değerlendiririz. Ama şu an için Fenerbahçe kulübünden bize yapılmış resmi bir başvuru yok” dedi.

YABANCI SAYISI DÜŞÜRÜLSÜN DİYENLERDENİM

Kendisine sorulan yabancı sayısı hakkındaki soruya da cevap veren Nihat Özdemir “Beni en çok üzen bazı takımlarımızın sahaya 11 yabancı ile çıktıkları maçlarda hiç bir futbolcu İstiklal Marşı okumadı. Bu spor kamuoyunda çok konuşuldu ve tartışıldı. Şahsi düşüncem ve isteğim yabancı sayısının düşürülmesinden yana. Konu hakkında Kulüpler Birliği ve Şenol Güneş ile tekrar bu konuyu masaya yatıracağız” dedi.

FENERBAHÇE DAHA ÖNCE PROTESTO FORMASI İLE SAHAYA ÇIKMIŞTI

Beşiktaş’ın 1957 ve 1958’de kazandığı şampiyonlukların resmi olarak sayılmasından sonra Beşiktaş formasına üçüncü yıldızı takmasından sonra protesto eden dönemin Fenerbahçe yönetimi, özel bir forma hazırlamış ve bir maça bu forma ile çıkmıştı.

Beşiktaş’ın 1959 yılı öncesi kazandığı şampiyonlukların sayılmasında ki en büyük etken Beşiktaş’ın o şampiyonlukları sonrasında Türkiye’yi Avrupa’da temsil etmesi olmuştu. Türk Futbol Federasyonu takımlarının Şampiyon Kulüpler Kupası’nda müracaat etmesi için UEFA’ya 1957 yılında müracaat etmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.