Norveç’te cami saldırısını engelleyenler kahraman ilan edildi

Geçtiğimiz günlerde Norveç’in Barum kentinde bulunan El-Nur İslam Merkezi adlı camiye saldırı yapmak üzere iken yakalanan  Manshaus’un avukatı Unni Fries Norveç devlet televizyonu NRK’ye  yaptığı açıklamada müvekkilinin konuşmaya karar verdiğini ve polisin sorularını yanıtladığını söyledi.

Avukat Fries, müvekkili Manshaus’un kendisi hakkında yapılan tüm suçlamaları kabul ettiğini kaydetti.

Geçtiğimiz hafta Norveç’in başkenti Oslo’da “cinayet” ve “terör saldırısı suçlarından mahkemeye çıkarılan Manshaus, mahkemede kendisine isnat edilen suçlamaları reddederek susma hakkını kullanmıştı.

Norveç gazetesi VG ise Manshaus adlı saldırganın, saldırı esnasında öldürdüğü kız kardeşinin üvey kız kardeşi olduğu, Çin asıllı olan üvey kız kardeşinin ailesi tarafından küçük yaşlarda evlatlık olarak alındığını duyurdu.

Yaşanan saldırı sonrasında El-Nur İslam Merkezi camisine ziyaretçi akını halen devam ediyor. Saldırının ardından Norveç vatandaşları ve bir çok siyasetçi camiyi ziyaret etmiş ve çiçek bırakmıştı.

El-Nur İslam Merkezi Camisi’ne saldırı  halinde iken olası bir faciayı önleyen 65 yaşındaki Muhammed Refik ve ona yardım eden Muhammed Ikbal Jave, Barum Emniyet Müdürlüğüne davet edildiler.

Emniyet Müdürlüğündeki davette ayrıca Barum Belediye Başkanı Lisbeth Hammer’de hazır bulunurken  Norveç’in Barum kentinde 10 Ağustos’ta  düzenlemek isteyen Philip Manshaus’u durdurarak olası bir facianın önüne geçen Jave, Barum Emniyet Müdürlüğüne davet edildi.

Barum Belediye Başkanı Lisbeth Hammer’in de bulunduğu davette, Emniyet Müdürü Beate Gangas Krog,  Muhammed Refik ve Muhammed Ikbal Jave’yi kapıda çiçeklerle karşıladılar. Burada kısa bir açıklama yapan Emniyet Müdürü Korg “ Sizin kahramanlığınız sayesinde bugün bir çok insanın hayatı kurtuldu, sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır” ifadelerini kullandı.

Yerel basında yer alan haberlere göre 21 yaşındaki saldırgan cami girişindeki kapı kodunu bilmediği için camiye giremediği için caminin arka kapısından ateş ederek camiye girmeyi hedeflerken Muhammed Refik ve Muhammed İkbal saldırgana müdahale ederek olası bir facianın önüne geçti” şeklinde açıklamalar yapıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.