Antalya gizemli hayırseveri konuşuyor

Osmanlı döneminde Ramazan aylarında zenginlerin yoksul vatandaşların borcunu ödedikleri “Zimem Dafteri” Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde hayırsever bir vatandaş yaşattı. Antalya’nın Muratpaşa ilçesi, Soğuksu Mahallesi’ndeki bir markete girerek market sahibine veresiye defterinde ödeme güçlüğü çeken 200 kişinin toplam 10 bin lira üzerindeki borcunu ödeyerek mahalle sakinlerine büyük mutluluk yaşattı.

Market sahibi eski denizci Osman Cengiz yaptığı açıklamada “Oğlum 5 yıldır bu marketi işletiyor ve mahalle halkı ile veresiye usulü çalışıyoruz. Komşuları kıramıyorsun mecburen veresiye veriyorsun. Zaten veresiye yazdıranların bir çoğu genç çocuklar oluyor” dedi.

DEFALARCA VERESİYE DEFTERLERİNİ ATTIK

Açıklamalarına devam eden Osman Cengiz “ Daha önce bir kaç kez veresiye defterlerini çöpe attık. Burada veresiye yüzünden husumetler de yaşandı ama biz buranın yerlisiyiz. Akşam bir kadın marketine gelip iki ekmeği veresiye yazdırmak istediğinde o iki ekmeği nasıl vermeyeyim, mahalle halkı bizi sever biz de mahalle halkını severiz” şeklinde konuştu.

Hayırsever vatandaşın mahalle halkının borçlarını ödemesi hakkında bilgi veren Osman Cengiz “Bir arkadaşım Antalya Taraftarlar Derneği üyesidir. Arkadaşımın da mahalle halkının veresiye defterlerinden haberi vardı. Daha sonra beni arayarak bir hayırseverin mahalle halkının markete olan borçlarını ödemek istediğini ve ne kadar borçları olduğunu sordurdu. Bizde rakamı söyleyince kendisi de söylediğimi bedeli gönderdi. Borcu olan mahalle halkı bu olaya çok sevindi, hatta bazı komşularımız “keşke daha fazla borcumuz olsaydı” diye bizlere kendilerini gülümsettiler” diye konuştu.

Çok kısa bir süre sonra oğlunun düğünü olacağını söyleyen Cengiz hiç bir zaman borcun miktarı bizi yıldırmaz, önemli olan komşularımın duyarlılığı ve mahalle halkının borcunu ödeyen hayırsevere arkadaşı vasıtası ile teşekkür ettiğini bildirerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.