ABD Savunma Bakanlığı’ndan F-35 açıklaması geldi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Müsteşarı Ellen Lord, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının “geri dönüşü olup olmadığı” hususunda “Türkiye bir müttefiktir. Bizler için stratejik bir ortaktır. Dolayısıyla her zaman konuşmayı sürdürüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Pentagon’da, ABD’nin askeri alım ve tedarik süreçleri hususunda basın açıklaması yapan Lord, Türkiye ile ABD arasındaki F-35 krizine dair yöneltilen soruları da cevapladı. Lord Türkiye’nin F-35 programı kapsamında ürettiği 900’den fazla parçanın üretimine dair sorulan soruya, “Bu 900’den fazla parçanın tamamı başlangıçta ABD’de üretilecek.” sözleriyle yanıt verdi.

“MART 2020’YE KADAR…”

Lord, parçaların üretimi hususunda bir yıla yakın bir süredir çalışma yaptıklarını ve Türk şirketlerinin Mart 2020’ye kadar program için parça üretmeye devam edeceğini vurguladı. Müsteşar Lord, parçaların ABD’deki hangi şirketler tarafından üretileceğine dair sorulan soruya ise yanıt vermedi. Lord, mülkiyeti Türkiye’ye ait uçakların halen Luke Hava Üssü’nde olduğunu ve son durumlarına ilişkin “çeşitli yol haritaları üzerinde” çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Lord, Türkiye’nin resmi olarak programdan çıkarılmasının ne kadar zaman alacağı sorusuna “Üretimin devamı ve ortaklığın en kapsayıcı belgesi olan Mutabakat Zaptı’nın (yeniden) geliştirilmesi konusunda çalışmalar yaptığımız için bu, bugünden itibaren bir yıl alabilir.” sözleriyle yanıt verdi.

“TÜRKİYE İLE F-35 PROGRAMI VE DİĞER İLİŞKİLERİ AYRI TUTUYORUZ”

Lord, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının Türkiye’nin ABD’den yapacağı diğer alımları etkileyip etkilemeyeceğine dair, “Türkiye ile F-35 konusunu ve diğer faaliyetlerimizi ayrı tutuyoruz. Bu konu S-400 ile F-35 sorunuydu.” dedi.

Pentagon müsteşarı “Türkiye’nin programdan çıkarılmasında geri dönüşün olup olmadığı” sorusunu, “S-400 ile F-35 birbiri ile uyuşmuyor. Türkiye bir müttefiktir. Bizim için stratejik bir ortaktır. Dolayısıyla her daim konuşmaya devam ediyoruz.” şeklinde yanıtladı.

Lord, programa katılım sürecinin 2002’den bu yana kapandığını ve bu aşamada Türkiye yerine farklı bir ortakla devam edilemeyeceğini söyledi. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.