Trump, Ruhani ile görüşebileceğini açıkladı

Fransa’daki G7 zirvesini, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in hafta sonu sürpriz bir şekilde ziyaret etmesinin ardından gelen açıklama dünyada adeta şok etkisi yarattı.

2015 yılında ABD ve İran arasındaki ilişkiler bozulmuş ve her iki ülke arasında soğuk savaş rüzgarları eserken aynı zamanda ekonomik savaş başlamış be ABD’de Trump’ın başkanlığı döneminde adeta ABD ve İran arasında kılıçlar çekilmişti.

Fransa’daki G7 zirvesi sonrasına açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Trump, İran’la aralarında en büyük sorun olan yeni bir nükleer anlaşma yapma konusunda “iyimser” olduğunu söyledi.

Trump açıklamalarının devamında  “2,5 yıl önce göreve Başkanlık görevine başladığım dönemde ki İran şu anki İran değil. İran’ın büyük bir ulus ama bu ulusun nükleer silah sahibi olması kabul edilemez” dedi.

İran’ın bir toplantı talebine sadece İran’ın iyi niyetli davranması gerektiğini tüm dünyaya göstermesinin yeterli olacağını ve böyle bir durumda İran ile resmi ilişkilere başlanabileceğinin altını çizdi.

İRAN’A FAYDASI DOKUNACAKSA…

Ruhani de Trump’ın açıklamalarından önce yaptığı bir basın toplantısında “İran’a faydası dokunacaksa herkesle her yerde görüşebilirim” diyerek bir açıklamada bulunmasının ardından Trump’ın açıklamaları iki ülke arasındaki krizin kısa bir süreliğine de olsa dondurulabileceği görüşü hakim olmaya başladı.

 İran Dışişleri Bakanı Zarif dG7 zirvesine giderek Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmüş ve bu görüşmelerin gayet “yapıcı” geçtiğini söylemişti.

Macron da G7 zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında Ruhani ile Trump arasında koşulların oluşması durumunda önümüzdeki birkaç hafta içinde bir toplantının olabileceğini” ifade etmişti.

Macron  açıklamasının devamında “İki ülke arasında hassas bir durum var ama ikili görüşmelerde belirli bir ilerleme olduğunu, ikili görüşme sonrasında ortak bir noktada buluşabileceklerini” söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.