Ankara-Sivas YHT hattında sona geliniyor

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nde çalışmaların devam ettiğini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, , “Bu hattımızı son anda bir sorun çıkmazsa yıl sonuna yakın test sürüşlerine başlamış olacağız. Test sürüşlerinin ardından etap etap bu hattı tamamen trafiğe açacağız” dedi.

Ankara-Sivas YHT Projesi kapsamında Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesindeki şantiyesine gelerek incelemelerde bulunan Mehmet Cahit Turhan, daha sonra Sorgun ilçesine giderek burada yapılan ray kaynağı çalışmasına katıldı.

Turhan, Sorgun’da ray kaynağı çalışması esnasında yaptığı açıklamada “ Proje kapsamında bir kaç yüklenici firmaya işler verildi. Buraya gelerek onlardan yapım çalışmalarıyla ilgili bilgiler alıyoruz. Yavaş yavaş sona doğru yaklaşıyoruz. Proje kapsamında ray döşeme işleri hızlandı.  Sivas ile Yerköy arasında ray döşenen mesafe yaklaşık 100 kilometreyi buldu. Yerköy-Kırıkkale arasında yeni yeni ray döşeme çalışmalarını başladık ve yaklaşık. 8 kilometrelik bir bölüme de ray döşemesi bitirildi. diye konuştu.

Açıklamalarına devam eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan “Yapılan çalışmaların artık daha da hızlanacağını Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattının 404 kilometrelik olduğu bu alanlarda yapılan çalışmalar sonrasında 53 viyadük, 61 köprü ve menfez, 217 alt ve üst geçit yapılırken 100 milyon metreküp toprak kazılırken 30 milyon metreküp dolgu yapıldı. AK Parti iktidarı döneminde halkımıza verdiğimiz bir sözü yerine getirmek için çalışmalara aralıksız devam ettiklerini, sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın kendilerine gösterdiği 2023 hedeflerine ulaşmak için var güçle çalıştıklarını, amaçlarının sadece millete hizmet olduğunu ve halkımızın hak ettiği kaliteyi ve yaşam standardını sunmak olduğunu” söyleyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.