Kaş’taki orman yangını önlendi

Geçtiğimiz gün nedeni henüz tespit edilemeyen Antalya’nın Kaş ilçesinde çıkan yangın  kontrol altına alınarak meydana gelen orman yangınına yönelik soğutma çalışmaları sürüyor.

Antalya’nın Kaş ilçesi, Yuvacık Mahallesi’ndeki dün öğle saatlerinde başlayan ormanlık alandaki yangına 270 işçi ile 12 helikopter, 11 su ikmal cihazı, 7 dozer ve 45 arazöz ile müdahale edilmiş ve yangın önlenerek soğutma çalışmalarına başlandı.

Bölgede küçük çaplı alevlenmelerin görülmesi üzerine çok sayıda orman işçisi de hazır olarak bekletiliyor.

Riskli olan bölgeler tespit edilerek bu bölgelere helikopterler vasıtası ile su atılırken soğutam çalışmalarında arazözler ve orman işçileri de ormanlık alandan karadan müdahalelerle soğutma işlemlerine destek veriyor.

Kaş’ta meydana gelen orman yangını hakkında Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, yaptığı açıklamada, dün birden bire Yuvacık Mahallesi ormanlık alanda başlayan yangının bölgenin dağlık ve dik yamaçları olmasından dolayı zorluklar yaşandığını ifade etti.

Kısa bir sürede zor bir arazide yangını büyümeden kontrol altına almayı başardıklarını belirten Dikici, “Yangın riski devam edene kadar ekiplerimiz hazır bekletilecek. Soğutma çalışmalarına da devam edeceğiz. Çıkan yangında  35 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü tespit ettik” diye konuştu.

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş’da yangın konusunda yaptığı açıklamada, gece boyunca yangının yayılmasını önlemek için ekiplerin mücadele ettiğine dikkati çekerek “An itibari ile yangın tamamen kontrol altına alınmıştır. Şu an için herhangi bir tehlike söz konusu değildir. Helikopterlerimiz de sabahın ilk saatlerinden itibaren soğutma çalışmalarına destek verdi.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yangının çıktığı alan 7 yıl önce gençleştirme çalışması yapılan kızılçam ormanı olduğu öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.