Ankara’da mobil bilet devri başladı

Toplu taşıma araçları, otobüsler, teleferik hatları ve raylı sistemlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama ile mobil bilet uygulamasına başlandığı açıklandı.

Bugün yapılan açıklama ile EGO Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan özel bir yazılım ile artık Ankara’da yaşayan vatandaşlar Ankarakartlarında bulunan haklarını cep telefonlarına kuracakları uygulama ile önce üyeliklerini alacaklar ve daha sonra tüm toplu taşıma araçlarında Yakın İletişim uygulaması ile cep telefonlarından geçiş yapabilecekler. Yeni uygulama sayesinde Ankaralı vatandaşlar toplu taşıma araçlarına binmek için turnikelerden geçerken telefonlarını validetörlere okutması yeterli olacak.

EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş yaptığı açıklamada “ Türkiye’de ilk kez böyle bir uygulamanın Ankara’da gerçekleştiğini, bu uygulamanın özellikle vatandaşlara çok büyük kolaylık sağlayacağını ve bu uygulama sayesinde toplu taşıma araçlarına binerken oluşan izdihamın daha da azalacaklarını söyleyerek açıklamalarına devam etti.

 “Vatandaşlarımız cep telefonlarındaki NFC özelliğini açarak www.ankarakart.com sitesinden uygulamayı önce cep telefonlarına indirecekler. Sonra banka kartlarından sanal kartlarına istedikleri kadar bakiye yükleyecekler ve böylece temassız kart okuma özelliği olan validerlöre cep telefonlarını yakınlaştırarak geçiş ücretlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Her uygulamada sanal kartlarından 4 TL olan ücret mobil kartlarında düşecek” diyerek ifade etti.

Vatandaşlar ise bu uygulama sayesinde Ankarakart’larında bakiyelerinin bittiğinde hiç bir telaşa kapılmadan kendi banka kartları ile bakiye yüklemesi yaparak yolculuklarına devam etmelerinin kendileri için bir avantaj olduğunu, her yerde Ankarakart yüklemesi yapma imkanları olmadığı için bu uygulamayı hemen cep telefonlarına kuracaklarını açıkladılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.