Manchester City transferde dünya rekoru kırdı

Dünyanın en büyük 5 ligi olan İtalya, Fransa, İspanya, İngiltere ve Almanya liglerinde mücadele eden takımların yaptıkları transferler CIES Futbol Gözlemevi (CIES Football Observatory)  tarafından hesaplandı.

Yapılan hesaplama sonrasında Premier Lig’de mücade eden  Manchester City, bu sezon yeni kadrosunu kurmak için yaklaşık 1 milyar 14 milyon Euro’luk bir harcama yaparak tüm liglerin içinde en büyük transfer harcaması yapan kulüp ünvanını ele geçirdi. Transferde en büyük ikinci harcamayı da Fransa Lig 1 ekiplerinden Paris Saint German ekibi 913 mlyon Euro ile gerçekleştirirken La Liga ekibi Real Madrid’de Real Madrid 902 milyon Euro’luk transfer harcaması ile üçüncü sırada yer alırken Manchester City ekibi 1 milyar Euro’nun üzerinde transfer harcaması yapan tarihteki ilk futbol kulübü oldu.

TAKIMLAR ARASINDA UÇURUMLAR MEYDANA GELİYOR

Avrupa’daki 5 büyük ligin şampiyonluk mücadelesi ile ligde kalma mücadelesi veren takımlar arasında transferlerde büyük uçurumlar yaşanıyor. İspanya’da Real Madrid’in transfer harcamaları ligde kalma mücadelesi veren Real Mallorca ekibinden 148 kat daha fazla olduğu, Fransa Lig 1’de Paris Saint German ile Nimes kulübü arasında 114 kat daha fazla transfer harcaması yaşanırken aynı oran Almanya’nın Bundesliga Ligi’nde Bayern Münich ile Paderon arasında 85 kat iken İtalya’da şampiyonluk mücadelesi veren Juventus’un ligde kalma mücadelesi veren Lecce’den 63 kat daha fazla transfere bütçe ayırdığı tespit edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.