Usame Bin Ladin’in oğlu da öldürüldü

Uzun yıllar ABD karşıtı savaşı ile dünya gündeminden düşmeyen  Usame Bin Ladin daha sonra yapılan bir operasyon sonucu öldürülmüştü. El Kaide liderinin ölümünden sonra toparlanmaya çalışan örgütte son dönemlerde Usame Bin Ladin’in oğlu Hamza Bin Ladin örgütü toparlamak için girişimlere başlamış ve hakkında ABD hükümeti tarafından başına ödül konulmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklama ile ABD hükümeti tarafından Afganistan-Pakistan sınırında yapılan terör operasyonu kapsamında Hamza Bin Ladin’in öldürüldüğünü açıklamasının ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklama ile Başkan Donald Trump’ın yaptığı açıklama doğrulandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından daha önce yapılan açıklamada Hamza bin Ladin’in yakalanmasını sağlayacak veya öldürecek kişi yada kişilere 1 milyon dolarlık ödül vaadinde bulunulmuştu. Yapılan açıklamada El Kaide’nin önde gelen liderlerinden biri olan Hamza bin Ladin’in ABD ve Batılı müttefiklerine yönelik saldırılarda bulunması için 2015 yılından itibaren devamlı olarak sosyal medya hesaplarından takipçilerine paylaştığı videolarla seslenerek yandaşlarını saldırılarda bulunması için kışkırttığı biliniyordu.

 ABD askeri güçleri tarafından 2011 yılının Mayıs ayında düzenlenen bir saldırı ile Usame bin Ladin öldürülmüş, babasının ABD güçleri tarafından öldürülmesi üzerine oğlu Hamza bin Ladin’in  babasının intikamını ABD’den alacağını defalarca vurgulamıştı. 2017 yılında ABD tarafından Hamza Bin Ladin küresel teröristler listesine alınmıştı.

İngiltere ve ABD’de yayın yapan bir çok ciddi yayın kuruluşu kendi istihbarat bilgilerine ve ABD istihbaratına dayanarak  ve Temmuz ayında Usame Bin Ladin’in oğlu Hamza Bin Ladin’in öldürüldüğünü iddia etmişlerdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.