Sahte İranlı polisler saunada yakalandılar

İstanbul’da son günlerde kendilerini polis olarak tanıtan iki kişinin özellikle turistleri dolandırması üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri çalışma başlattı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri turistlerin dolandırıldığı yerlerde bulunan güvenlik kamera kayıtlarını inceleyerek yaptıkları araştırmada dolandırıcıların her olayda farklı bir plaka ve farklı bir araç kullandıklarını tespit ettiler.

Ekiplerin yaptığı incelemeler sonrasında şüphelilerin devamlı olarak kullandıkları bir araç modeli üzerine çalışma yaparak Taksim’de tespit edilen bir adrese 23 Eylül günü bir baskın düzenlediler. Baskın esnasında iki şüpheli polislerden kaçmaya çalışırken binanın zemin katında bulunan bir sauna salonuna girdikleri tespit edildi. Ekipler sauna salonuna girdiklerinde iki şüpheliyi saklandıkları saunada bularak gözaltına aldılar.

Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alınan Cavad I. adındaki İranlı dolandırıcının poliste daha öncede aynı suçtan 7 ayrı suç kaydının olduğu ve 2018 yılının Kasım ayında yargılanarak 4 yıl 2 ay hapis cezası aldığı ve kaldığı açık cezaevinden firar ettiği tespit edildi

Dolandırıcıların ülkemize kaçak yoldan girdiklerini tespit ettikleri şahısları hedef seçtiği ve kendilerini polis olarak tanıtarak bu şahısları dolandırdıkları ve olaylarda kullandıkları araçları kiraladıkları ve plakanın üstüne yapışkan etiketlerle plaka numaralarını değiştirdikleri tespit edildi.

Şüphelilerin incelenen güvenlik kamera kayıtlarından, yurda kaçak girdiklerini düşündükleri kişilerin yanına araçları ile yanaştıkları ve bu kişilerin pasaportlarını kontrol ediyormuş gibi davrandıkları anlarda yanlarında bulunan paraları çalarak olay yerinden kaçtığı görüntülere de ulaşıldı. İki şüphelinin son bir ayda 4 kişiden yaklaşık 13 bin dolar civarı parayı çaldıkları ve bu kişileri dolandırdıkları tespit edildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler Çağlayan Adliyesine sevk edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.