Elektronik sigaraya yasak geliyor

TBMM Başkanı Mustafa  Şentop tarafından TBMM’nin 27. Dönem 3. Yasama Yılı’nın başlaması dolayısıyla verilen resepsiyona katılan Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SİGARA İÇME ALANLARI DARALTILIYOR

TBMM Başkanı Mustafa  Şentop sigara yasağıyla ilgili yeni bir çalışma yürütüldüğünü belirten Koca, şöyle konuştu:

“Sigara içilmesine izin verilen kapalı alan tanımını daha da şekillendiriyoruz. Sigara içenlere en iyi alanların ayrıldığını, sigara içmeyenlere de sigara içenlerin daha da arkalarında yer verildiğini ve kapalı alan tanımının istismar edildiğini görüyoruz. Bunun önüne geçmek için yeni bir tanımlama ve düzenleme geliyor. Kapalı alanlarda yarı açılır kapanır sistemi de kapalı alan olarak tanımlanacağını, açık alanın nasıl bir alan olması gerektiğini daha da netleştireceğiz.

SİGARA DENETİMLERİ İÇİN FAHRİ SİGARA DENETÇİLİĞİ

Vatandaşların da katılımının sağlanacağı sigara yasağı konusunda bizlere destek olmaları için vatandaşlara “fahri sigara denetçiliği” getireceklerini açıklayan Koca, sigara fahri denetçisi olacak kişilerin ceza kesip kesemeyecekleri, veya ne kadar yaptırım sahibi olacakları konusunda bazı konuları netliğe kavuşturacaklarını söyledi.

ELEKTRONİK SİGARAYA YASAK GELİYOR

 Sigara yasağı konusunda yapılacak tüm uygulamaların, bir tütün ürünü olan nargile konusunda da geçerli olacağını da ilave ederken gazetecilerin elektronik sigara konusunda sorulan bir soru üzerine “Elektronik sigaranın ülkeye sokulması ve satılmasına yasak getirileceğini ve bu konu üzerinde yapılan yasal düzenlemenin çok kısa bir süre içinde Meclis’e taşınacağını” belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.