FETÖ’nün iş dünyası yapılanması davası sürüyor

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik dava sürüyor. Dava kapsamında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON’un başkanı Rızanur Meral ile genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay ve Ömer Faruk Kavurmacı’nın yanı sıra Faruk Güllü’nün de aralarında bulunduğu 86 sanık yargılanıyor.

Davanın 21’inci duruşması, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki salonda yapıldı. Duruşmaya, tutuklular Ömer Faruk Kavurmacı ile Faruk Güllü ve tutuksuz 15 sanığın yanı sıra avukatları katıldı.

Duruşmada Cumhurbaşkanlığı avukatı ve bazı müşteki avukatları hazır bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, firari olan sanıklar elebaşı Fetullah Gülen, Rızanur Meral ile Mustafa Muhammet Günay ile ilgili olarak üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle birlikte ayrı ayrı 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor Sanıkların ayrıca ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep ediliyor.

İddianamede, sanık Ramazan Erdem, Serkan Ercan ile Süleyman Tari’ye 8,5 yıldan 18’er yıla kadar hapis isteniyor. İddianamede ayrıca Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü’nün de yer aldığı 80 sanığın da 7,5 yıldan on beşer yıla kadar hapsi isteniyor.

İddianamede, MASAK raporları, şüpheli ifadeleri, sorgu tutanakları ve gizli tanıklar “Boran”, “Demir”, “Berat” kod adlı gizli tanıkların ifadelerinin yanı sıra TUSKON 5. Olağan Genel Kurulu sandık kayıt ve hazirun listeleri delil olarak gösteriliyor. İddianamede ayrıca iletişim dinleme tutanaklarıyla birlikte davada tanık olan Yüksel Yılmaz’ın söyledikleri, ihbar tutanakları, kayyum TMSF raporları, “ByLock” raporları, Bank Asya’daki hesap dökümleri de sunulan deliller arasında yer alıyor.

8 Eylül 2016 tarihinde tutuklanan sanık Ömer Faruk Kavurmacı’nın avukatları, 1 Mayıs 2017 tarihinde 5. Sulh Ceza Hakimliğine itiraz başvurusu yapmış, bunun üzerine Kavunmacı tahliye edilmişti. Silivri Devlet Hastanesinin verdiği rapor üzerine Kavurmacı yeniden gözaltına alınmış ve 17 Haziran 2017 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.