Sabancı’dan kız çocukları için mesaj

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Mirleşmiş Milletlerin 2011 yılında ilanh ettiği 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için mesaj yayınladı. Sabancı mesajında, kız çocuklarının bilim ve teknolojiye yönelmesinin, bu alanda kendilerini geliştirmesinin ve desteklenmesinin önemine vurgu yaptı.

Bilimin ve yeteneğin cinsiyetinin olmadığına vurgu yapan Sabancı, yalnızca önyargıolar olduğunu, bilim ve teknolojide alınan sonuçların da bunun kanıtı olduğunu söyledi. Sabancı, hayallerinin peşinden giden tüm kız çocuklarının yanında olduklarını söyledi.

Kız çocuklarına hem toplumsal hem de ekonomik gelişme için destek verilmesinin önemli olduğunu kaydeden Sabancı, kız çocuklarının bilim ve teknolojide güçlendirmek için cesaret verilmesi gerektiğine işaret etti.

Sabancı Vakfı’nın kadınların ve kız çocuklarının yaşadıkları eşitsizlikleri çözüme kavuşturmak için farklı projeleri hayata geçirdiğini belirten Güler Sabancı, yayınladığı mesajda OECD’nin raporuna da değindi.

Sabancı, OECD’nin “Bir Bakışta Eğitim” raporunda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu OECD ülkelerini tamamında mühendislik eğitimi alan ve mezun olanların sadece yüzde 33’ünün kız olduğunu, bu oranın bilgisayar mühendisliği bölümünde ise yüzde 20’lere düştüğünü söyledi.

Rapora göre farkın nedeni, öğrencilerin matematik ve fen bilimlerindeki performans farkı değil, toplumsal ön yargılar. Erkek çocukların aileleri, matematik ve fen alanlarında kariyer planlaması yaparken bu meslekler erkek çocuklarına uygun olarak görülüyor.  

Sabancı, raporun kız çocuklarının istedikleri mesleklere yönlendirilmesinin önemini gösterdiğini söyledi.

Güler Sabancı, kız çocuklarının hayal ettikleri şeylerin peşinden gidebilmeleri için hem ailelerin hem de öğretmenlerin destek vermesi gerektiğine vurgu yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.