Trump’tan teröristlere: Uçağınız yoksa yenemezsiniz

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’yi ekonomisini vurmakla tehdit etmiş, Barış Planı Harekatı ile ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı’na yaptırım uygulanabilmesi için yetki vermiş, Türkiye üzerinde baskı uygulamaya kalkmıştı. Trump ayrıca teröristlere TIR’lar dolusu silah ve mühimmat göndermi, teröristleri Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen silahlandırmaya devam etmişti. Aynı Trump bu kez de terör örgütü PKK/YPG’ye çağrı yaptı.

Trump, terör örgütü YPG/PKK’nın Türkiye sınırından çekilmeye meyilli olduğunu belirterek örgütün çekilmesini umut ettiğini ifade etti.

ABD’nin başkenti Washington’da seçmenleri ile bir araya gelen Trump, askerlerinin Barış Pınarı Harekatı bölgesinden çekmesi ile ilgili verdiği karanını değerlendirdi.

Geçtiğimiz yıl Irak ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında kaldığını söyleyen ABD Başkanı Trump bu kez de de “Türkiye ile YPG/PKK arasında kaldığını” söyledi.

Terör örgütü YPG/PKK’nın adını vermeden konuşan Trump, “Kürtler Türkiye sınırı boyunca 22 mil, 30 kilometrelik alandan çekilme eğilimdeler ve bu iyi bir şey. Bırakın onların sınırları onların olsun” ifadelerini kullandı.

ABD askerlerinin bölgeden çekilmesi ile ilgili verdiği kararı değerlendiren Trump, kendi sınırlarını koruyamazken ABD askerlerinin Türkiye-Suriye sınırında 50 yıl daha tutulmaması gerektiğini vurguladı.

Verdiği karar ne olursa olsun medyanın hedefi olacağını ifade eden Trump, aksi yönde bir karar vermesi, kalacağız, savaşacağız ve Türkiye’yi yeneceğiz demesi durumunda yine, ne karar aldığına bakılmaksızın kendisinden nefret edileceğini söyledi.

YPG/PKK terör örgütünün çekilmesine yönelik değerlendirme yapan Trump, “Umarım çekilirler çünkü uçağınız yoksa savaş uçağı olan bir gücü yenmek çok zor” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.