Erdoğan’dan Türk Konseyi’nde net mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 7’incisi düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi Zirvesi’nde (Türk Konseyi) konuştu. Azerbaycan Bakü’deki zirvede Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’nda 1000 kilometrekarelik alanın temizlendiğini duyurdu. Erdoğan, kısa zaman içinde Münbiç’ten Türkiye’nin Irak sınırına kadar olan bölgenin güvenli hale getirilerek ilk etapta 1 milyon, sonrasında 2 milyon Suriyeli sığınmacının evlerine kendi tercihleriyle dönmelerinin temin edileceğini vurguladı.

Terör örgütlerinin bölgedeki barış, huzur ve istikrarın en büyük tehdit kaynağı olduğunu dile getiren Erdoğan, PKK/YPG, DEAŞ, FETÖ gibi şer odaklarını güvenlik alanındaki iş birliğinin önemini artırdığına değindi

Suriye’de son 8 yılda yaşananların bir terör örgütüyle diğerinin tasfiye edilemeyeceğinin işareti olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin PKK/YPG terör örgütünü tasfiye etmek için 9 Ekim’de önemli bir adım attığını söyledi.

Barış Pınarı Harekatı’nın iki önemli amacının olduğunu ifade eden Erdoğan, bunlardan birinin Suriye’nin kuzeyinde var olan PKK/YPG kaynaklı terör tehdidinin tam anlamıyla ortadan kaldırılması olduğunu söyledi. Erdoğan ikinci amacın ise 8 yıldır misafir edilen 3 milyon 650 bin Suriyeli Arap’ın kendi vatanlarına huzur içinde dönebilmelerinin sağlanması olduğunu belirtti.

Barış Pınarı Harekatı’nın 7’nci günü olduğunu kaydeden Erdoğan, operasyonun tüm dünya ile paylaşılan güvenli bölge haritasına uygun olarak başarılı bir şekilde sürdüğünün altını çizdi.

Erdoğan, yaklaşık bin kilometrekarelik alanın bölücü terör örgütünün işgalinden kurtarıldığını kaydetti.

Erdoğan, mücadelenin belirlenen hedefe ulaşıncaya kadar devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.