DSP’den Soyer’e Kıbrıs Barış Harekatı eleştirisi

DSP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, Kıbrıs’taki bir gazetede yer alan açıklamalarına yönelik olarak, o sözlerin 3 yıl önce de söylenmesi durumunda bir ilçenin belediye başkanlığını yaptığını söyledi. İlçe ve büyükşehir belediye başkanlığı yapan birinin Kıbrıs Barış Harekatı’nın önemini bilmeden başkanlık yapmaması gerektiğini belirten Karakülçe, “Tunç Bey, bunları söyleyebilecek ve savunabilecek en son kişidir. Çünkü temsil ettiği gelenek Kıbrıs Barış Harekatı’nı yapmış, adaya özgürlüğü ve barışı getirmiş bir gelenektir” diye konuştu.

Adaya huzurun Kıbrıs Barış Harekatı sayesinde geldiğini ifade eden Karakülçe, harekatın Türkiye ve Türk milletinin yüz akı olduğunu, Ecevit’in adaya huzur getirmek ve Türklerin geleceğini garanti altına almak için bu harekatı düzenlemeye karar verdiğini söyledi. Karakülçe, “Tunç Bey, herhalde başka bir yerde yaşıyor. Kıbrıs’ta o zaman yaşananları bilmiyormuş gibi davranıyor” ifadelerini kullandı.

Tunç Soyer’in  o sözleri 3 yıl önce söylediğini, ne bugünkü koşullar aynı ne de kendisinin aynı durumda olduğunu belirttiğini kaydeden Karakülçe, bir belediye başkanının

bir söylediğini bin kez düşünmesi ve öyle söylemesi gerektiğini vurguladı.

Karakülçe, ulusal çıkarların söz konusu olduğunda belediye başkanlarının çok daha fazla dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Soyer’in  temsil ettiği geleneğin Kıbrıs Barış Harekatı’nı yapan, adaya özgürlüğü ve barışı getiren bir gelenek olduğunu kaydeden Karakülçe, kendilerinin de bunun bir parçası olduğunu, ve Ecevit’in öğrencileri olduğunu ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.