Barış Pınarı Harekatı’na başlamak tarihi bir karardı

Dışişleri Bakanı Yardımcı Yavuz Selim Kıran, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yaptığı açıklamada, bunun tarihi bir karar olduğunu belirterek, dünyada bu kararı alabilecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan başka bir liderin olmadığını söyledi. Kıran, “Hiçbir lider bu cesareti gösteremez” diye konuştu.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından düzenlenen 11. Dönem Vizyon Çalıştayı’na katılan Kıran, ASKON’un Türkiye’ye 17 milyar doları aşan ihracat payını kazandırdığını söyledi. 

2002 yılında ülkenin ihracat rakamının 36 milyar dolar seviyesinde olduğunu vurgulayan Kıran, günümüzde 170 milyar dolarlık ihracat yapıldığına işaret etti.

Türkiye’nin müteahhitlik sektöründe de önemli büyük başarılara imza attığını, dünyanın ikinci ülkesi durumuna geldiğini ifade eden Kıran, Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışında 400 milyar dolar civarında yatırımlarını olduğunu hatırlattı. Kıran; o yatırımların en büyük hacmini ise birkaç yıl önce Libya, Yemen, Irak ve Suriye’nin geldiğini vurguladı.

Barış Pınarı Harekatı’nın çok önemli bir karar olduğunu kaydeden Kıran, hava sahasının kapatıldığını, Rusya ve Amerika’nın kontrolünde bir iç savaş yaşan ülkeyle karış karşıya olduklarının bilgisini verdi.

Bir terör örgütünün adeta düzenli ordu kuracak kadar beslendiğini ve büyütüldüğünü söyleyen Kıran, Türkiye’nin yanı başında olan o terör örgütünü oradan silip atarken uluslararası hukuka saygılı olunması gerektiğinin altını çizdi.

Bunun yapılabilmesi için çok güçlü bir diplomasinin gerektiğine işaret eten Kıran, operasyonla beraber dünyada algı operasyonunun olduğunu, “Türklerin Kürtlere saldırıyor saldırdığı” yalanlarının ortaya saçıldığını belirterek, yaptırım tehditleri karşısında bile taviz verilmediğini bildirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.