Dağlık Karabağ’da insanlık suçu işleniyor

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği ev sahipliğinde, “Yerinden Edilmiş Toplulukların Zorlukları: Azerbaycan Örneği” isimli panel yapıldı.

Panelde konuşan Dağlık Karabağ Bölgesi Azerbaycan Topluluğu Başkanı Tural Gancaliyev, işgal altındaki Dağlık Karabağ’da Ermenistan’ın “insanlık suçu” işlediğini vurguladı. 

Bölgenin, Azerbaycan tarihinde pek çok sanatçı, tarihçi, filozof ve besteci yetiştirdiğini belirten Gancaliyev, her Azerbaycanlının Dağlık Karabağ’da kendisinden bir parça bulduğunu söyledi.

Gancaliyev, bölgedeki Şuşa şehrinde doğduğunu belirterek, Ermeniler işgale geldiğinde 12 yaşında olduğunu ve 27 yıldır hem hayatlarını hem de kendilerine ait her şeyi, mirası yok ettiklerini ifade etti.

Aşırı milliyetçilerin, bölge halklarını kışkırtmadan önce Ermeniler ile Azerbaycanlıların 150 yıl boyunca barış içinde yaşadığını hatırlatan Gancaliyev, Ermenistan’ın, işgalin sonuçlarını ve bugünkü durumunu  yasallaştırmaya çalıştığını bildirdi. Gancaliyev, her gün ‘Google Earth’ten çocukluk çağlarında oynadıkları hangi mekanların, büyüklerinin yattığı hangi mezarların, nerelerin Ermenilerce yok edildiğini takip ettiklerini belirterek, “Bu insanlığa karşı bir suç. Rus kilisesini bile Ermeni kilisesine dönüştürdüler. Halbuki Bakü’de Azerbaycan hükümetinin koruması altında Ermeni kilisesi yerinde duruyor” dedi.

Azerbaycan Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi (AIR) Başkanı Ferit Şafiyev de Dağlık Karabağ probleminin çözümü için üçüncü tarafların masaya oturması gerektiğine işaret etti.

Şafiyev, yaklaşık 30 yıldır problemin çözümünde herhangi bir ilerleme kaydedilmediğii belirterek, Ermenistan’a uluslararası arenada baskı yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Şafiyev, “Ermenistan’a, işgalin askeri sonuçlarının hatırlatılması şart. Süreç tıkanmış durumda. Kendi adıma konuşuyorum. Müzakere formatında seçilmiş üçüncü tarafların müdahalesi gerekiyor. Bakü ve Erivan aynı masada taraflarıyla buluşmalı” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.