Johnson, partisindeki İslamofobi için özür diledi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Muhafazakar Parti’de İslamofobinin yol açtığı incinme ve kırgınlıklar nedeniyle özür diledi.

Johnson, Cornwall şehrindeki Goonhilly Uydu Yer İstasyonu’nu ziyaretinde yaptığı açıklamada, Muhafazakar Parti’de antisemitizm, İslamofobi ya da ne varsa sıfır tolerans gösterdiklerini söyledi.

Parti içinde İslamofobi, antisemitizm ve her türlü ön yargı veya ayrımcılığa ilişkin Noel’den önce bağımsız bir soruşturma yapacaklarını ifade eden Johnson, partisindeki İslamofobiden dolayı özür dileyip dilemediği yönündeki bir soruya karşılık, “Elbette ve neden olunan tüm incinme ve kırgınlar için özür diliyoruz” diye konuştu.

Johnson’ın yaptığı açıklamalar, Britanya Müslüman Konseyi’nin (MCB) Muhafazakar Parti’yi İslamofobiye hoşgörüyle yaklaşmakla suçlamasından sonra geldi. 

Açıklamada, Müslümanların İslamofobi tehdidiyle karşı karşıya kaldığı ifade edilirken, “Bu, özellikle İslamofobiye inkar, ret ve hileyle yaklaşan Muhafazakar Partide akut bir meseledir. Muhafazakar Partinin İslamofobiye hoşgörülü yaklaştığı, toplumda artmasına izin verdiği ve bu tür bir ırkçılığın kökünü kazımak için gerekli önlemleri alamadığı birçok Müslüman tarafından çok açık bir şekilde görülmektedir” ifadesi kullanılmıştı.

Boris Johnson, peçe takan kadınları “posta kutusu” ve “banka soyguncularına” benzetmişti. Parti daha önce de çok sayıda İslam karşıtlığıyla suçlanmıştı.

İngiltere’de İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar, İslamofobinin “kökenleri ırkçılığa dayanan, İslam’ı ve Müslüman gibi algılananları hedef alan bir tür ırkçılık” olarak tanımlanmasını kabul ederken, iktidardaki Muhafazakar Parti henüz bu yönde bir adım atmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.