Tarım için stratejik planlama şart

Dünyanın en büyük örtüaltı (seracılık) tarım sektörü fuarı, Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı kapsamında bu yıl üçüncü kez “Tarım Sohbetleri” düzenlendi.

“Türk Tarımının Potansiyeli ve Gelecekteki Fırsatlar” başlığı ile düzenlenen Tarım Sohbetleri’ne Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar ile Sera Konstrüksiyon, Donanım, Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) Başkanı Halil Kozan konuşmacı olarak katıldı.

Sektörün avantaj ve dezavantajları ile çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı buluşmada öncelikli olarak Türk tarımının stratejik bir sektör olarak görülmesi gerektiği ve uzun vadeli planlamalarla sektörün yönetilmesinin önemi vurgulandı.

Konuşmasına, Growtech Fuarı’nın Türk Tarımı için son derece önemli olduğunu vurgulayarak başlayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, son yıllarda özellikle örtüaltı tarımın gereğinden fazla suçlu ilan edildiğini söyledi.

Çetin, “Fiyatlar yükselince örtüaltı tarım günah keçisi ilan ediliyor, enflasyonun artışından sorumlu tutuluyor. Yeni hal yasası veya tanzim satış noktalarıyla bu konu giderilmeye çalışıldı ama netice alınamadı. Çünkü daha yapıcı ve uzun süreli planlamalara ihtiyaç var” dedi.

Çetin, “Tarım Türkiye’nin en önemli unsurlarından, Antalya’nın da en önemli sektörlerinden birisi. Ama maalesef tarımdan nüfus kaçıyor, bunun en büyük nedeni maliyetlerdeki artış. 2014 yılında da domates aynı fiyattı, günümüzde de aynı ancak aradan geçen süre içinde girdi maliyetleri ciddi oranda arttı. Üretici zarar ediyor, bunun önüne geçilmeli” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.