Mehdi’nin istifası kabul edildi

Başbakan Adil Abdül Mehdi’nin istifası, Irak Parlamentosu tarafından kabul edildi ancak ülkedeki gösteriler yine de bitmedi. Parlamentodaki “istifa oturumu” sırasında Bağdat’taki düzenlenen gösterilerde bir kişi daha can verdi.

Başbakan Mehdi, hükümetin çağrısıyla olağanüstü toplanan Irak Parlamentosu’nda istifa ettiğine yönelik hazırladığı dilekçeyi okurken ülkedeki en önemli Şii dini makamı olan Ayetullah Ali Sistani’nin istifa çağrısına uyarak bu kararı aldığını söyledi.

Ülkede düzenlen protestolarda ölü sayısı artınca Şii dini lider Ayetullah Sistani de parlamentodan Başbakan Abdül Mehdi’ye olan desteğini çekmesi çağrısını yapmıştı.

Şii nüfusun yoğun olduğu güney kentlerinin yanı sıra başkent Bağdat’ta ve Musul’da siyah kıyafet giyen yüzlerce öğrenci sokağa çıktı.

2003 yılındaki ABD öncülüğünde gerçekleşen işgalden bu yana en büyük protesto dalgası olarak itelendirilen gösterilerde İran’a da yönelik tepkiler öne çıkıyor. Göstericiler Tahran’ı, Irak siyasetini yönlendirmekle itham ediyor.

Bağdat’taki Tahrir Meydanı’na konuşan göstericiler, Abdül Mehdi ve milletvekillerinin görevi bırakmasını isterken İran’ın da ülkeden çekilmesi gerektiğini vurguluyor.

Musul’daki gösterilere katılan bir öğrenci diğer şehirlerde can veren protestocularla dayanışma için sokağa çıktığını belirterek, göstericilerin temel insan hakları için yürüdüğünü, hükümetin de bu talepleri protestoların daha en başında dinlemesi gerektiğini belirtiyor.

Gösterilere katılan öğrenciler, ülkedeki Şii ve Sünni halkların aynı istekte birleştiğini ifade ederken, hükümetin artık bu talepleri dinlemesi gerektiğini söylüyor.

Ülkede 7 göstericinin ölümünden sorumlu tutulan bir polis memuru idama mahkum edildi, başka bir polis memuru da 7 yıl hapisle cezalandırıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.