NATO sağlam şekilde masaya yatırılmalı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun,  NATO ideallerine ve devam etmekte olan misyonlarına inandıklarını, aynı zamanda örgütün, ortak güvenlik ve gelecek açısından oynadığı rolün sağlam bir şekilde masaya yatırılması gerektiğini de savunduklarını söyledi.

Altun, Twitter hesabından paylaşım yaparak Türkiye’nin 70 yıla yakındır Batı için vazgeçilmez müttefik olduğunu, olmayı da sürdüreceğini bildirdi.

Türkiye’nin 1952 yılında NATO’ya katıldığını ve ittifakın güvenliği adına onlarca yıldır dünyada birçok kritik misyonda görev aldığını anımsatan Altun, NATO’nun kuruluş amacının İkinci Dünya Savaşı sonrası zayıflayan özgür Avrupa ülkelerini, Sovyetler Birliği’nden korumak olduğunu söyledi. Altun, “Daha genel anlamda ise NATO, komünizmin yayılmasını önlemek üzere hareket etmiştir. Bu iki hedefin de gerçekleştirilmesi noktasında Türkiye hayati bir rol oynamıştır. NATO üyelerinin güvenliği, Doğu ile Batı arasındaki köprünün yanı sıra Karadeniz’e giden yolların kontrol altına alınmasıyla da yakından bağlantılıdır” dedi. Türkiye’nin Batının tarafında yer almasının bu hedeflerin gerçekleştirilmesini de sağladığını vurgulayan Altun, “Soğuk savaşın Kore’deki ilk ‘sıcak savaşı’ sırasında Türkiye komünizm akımını kontrol altına almak adına çok büyük katkılarda bulundu. Türkiye, Avrupa ülkelerinin gönderdiğinden katbekat sayıda birlik gönderdi ve üç bin kadar askeri bu uğurda hayatını kaybetti ya da yaralandı” ifadelerini kullandı.

Altun, Türkiye’nin soğuk savaşın ardından da NATO’da güçlü bir rol oynamayı sürdürdüğüne dikkati çekerek, ittifak, Bosna’daki soykırımı sona erdirmek için müdahale ettiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin de bu misyonda yer aldığını, Türkiye’nin Bosna ile olan derin kültürel ve tarihi ilişkilerinin de bu misyonun başarılı olmasını sağladığını anımsattı.

Fahrettin Altun, Türkiye’nin NATO’daki en büyük ikinci orduya sahip ülke olduğunu da sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.