Erdoğan: NATO’nun güncellenmesi kaçınılmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere ziyaret edeceği İngiltere’nin başkenti Londra’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “Bazı çevreler art niyetli bir şekilde ülkemizin NATO’ya mensubiyetini gölgelemeye çalışsalar da bizim yerimiz ve duruşumuz bellidir” diye konuştu.

Erdoğan, Londra’da müttefiklerin, özellikle NATO’nun birlik, bütünlük ve insicamına vurgu yapmasının esas öncelikleri olduğunu bildirerek, toplantıda, Çin ve Rusya Federasyonları ile ilişkilerin de gündeme gelmesini beklendiğini vurguladı. Erdoğan, “Yükselen bir güç olarak değerlendirdiğimiz Çin ile karşılıklı anlayışa dayalı yapıcı angajmanı destekliyoruz. Rusya ile bölgemizde ve uluslararası alanda önde gelen aktörlerden biridir. Türkiye, coğrafi konumunun gereği olarak kendi öncelikleri çerçevesinde NATO ile iş birliği halinde çok yönlü bir dış politika yürütmektedir. Rusya ile ve diğer ülkelerle olan iyi ilişkilerimiz müttefiklerimizle olan münasebetlerimizin alternatifi değil, tam aksine tamamlayıcısıdır” ifadelerini kullandı. 

Londra’da ittifakın yapay zeka gibi yeni teknolojiler karşısında adaptasyon çalışmalarına değineceklerini vurgulayan Erdoğan, uluslararası örgüt olarak NATO’nun sağladığı bir güvenlik şemsiyesinin Türkiye için önemli olduğunun altını çizdi. Erdoğan, “Ancak ittifakın bir yenilenme içinde olduğu da açıktır. 1950-1960’ların veya 1990’ların hatta ve hatta 2000’lerin bakış açısıyla bugünü kavrayamayız” ifadelerini kullandı.

NATO’nun özellikle terör örgütlerinden kaynaklanan asimetrik tehditler karşısında çok daha kararlı, etkin, proaktif davranması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, “Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO’nun kendini güncellemesi artık kaçınılmazdır. Bu çerçevede müttefiklerimizden ülkemizin maruz kaldığı saldırılar karşısında çok güçlü bir dayanışma bekliyoruz. Terör örgütlerine karşı ilkeli ve kararlı bir duruş sağlanmasını temin edecek bir değişimi tüm üye ülkelerle birlikte gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Zira güvenliğin bölünmezliği, dayanışma ve beraberlik ruhu, NATO ittifakını ayakta tutan taşıyıcı unsurlardır. Bu ilkelerin gözetilmesi NATO’nun 2020’li yıllarda da itibarını ve güvenilirliğini sürdürmesi bakımından elzemdir.  Aynı şekilde NATO’nun caydırıcılığını azaltacak, ittifakın gücüne zarar verecek popülist beyanlardan da uzak durulmalıdır. Üye ülkelerin NATO’ya alternatif aramak yerine NATO’yu ortak tehditler karşısında daha güçlü kılacak çalışmalar içinde olmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.