Ünal: Milletvekillerinin aklı kiralanmadı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal,  hiçbir milletvekilinin aklımnı hiçbir yere kiralanmadığını belirterek, “Bizim her bir milletvekilimiz özgür bir şekilde, bağımsız bir şekilde kendi düşüncesini dile getirir” diye konuştu.  

Termik santrallere filtre takılması ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın veto hakkını kullandığı anımsatılarak bu konuda AK Parti milletvekillerine yapılan eleştirilerin hatırlatılması üzerine Ünal, muhalefetin tutumunun siyasal olmadığını dile getirdi. 

Konunun temmuzda gündemlerine geldiğini ve AK Parti olarak süre uzatımına sıcak bakmadıklarını, 2019’un sonunda da yeni bir süre uzatımı olmamasını karar altına aldıklarını ifade eden Ünal, bu tür süreçlerin dinamik olduğunu söyledi. Daha sonra bir torba yasanın geldiğini, bu düzenlemenin münhasır bir düzenlemeymiş gibi de kamuoyuyla paylaşıldığını vurgulayan Ünal, “Gelen torba yasanın içerisinde 50’nci madde olarak bu konu geldi. Şimdi bu konu tabii ki tekrar tartışıldı, konuşuldu” ifadesini kullandı.

Partilerin hem bir iç istişare mekanizmasına ve bunun gereği olarak da parti ve grup disiplinine sahip olduklarını vurgulayan Ünal, sorunların ulu orta konuşulmadığını, ilgili kurullarda konuşulduğunu söyledi. Ünal, “O kurullarda siz meseleyi tartışırsınız, karşı olduğunuz bir mesele varsa karşı olduğunuzu söylersiniz. Eğer ona tarafsanız taraf olduğunu söylersiniz. Ama nihayetinde ortak bir karar alınır ve herkes de bu ortak karara riayet eder” diye konuştu.

Konunun çok taraflı olduğunu ifade ederek bazı termik santrallerden örnekler veren Ünal, “Temmuz ayında bu konuda süre verilmemesi konuşulmuş, fakat daha sonraki süreçte bazı, işte bu kurumların çalıştırdığı işçiler, elektrik üretimi, benzer konular gündeme gelmiş ve bu konu istişare edildikten sonra buna bazılarımız karşı çıkmış, bazılarımız ‘evet’ demiş ama sonuçta bir ortak karar çıkmış ve Meclis bunu yasalaştırmış, bu hukuki yollardan bir tanesi” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.