Çıray: Türkiye parlamenter sistemi istiyor

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik eleştiri yaparak vatandaşların her geçen gün Meclis’in, Türkiye’nin en değerli kurumu olduğunu, onun kendisinin refah ve mutluluk arayışının güvencesi olduğu gerçeğini kabul ettiğini dile getirdi. Çıray, “Şu anda 17 Nisan 2017 referandumu tekrarlansa sonuç tıpkı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında yaşandığı gibi, çok açık farkla Cumhur İttifakı’nın kaybıyla bitecektir. Yani bugün bir referandum yapılsa ki buna cesaret edemezsiniz, Türkiye tereddütsüz bir seçmen tercihiyle iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş, özgürlükçü parlamenter sisteme geçer” diye konuştu.

Milletvekillerinin aynı zamanda birer ombudsman olduğunu söyleyen Çıray, iktidar milletvekilleri, eğer ombudsman hakkaniyeti ve vicdanıyla hareket etseydi termik santrallerin bacalarına filtre uygulamasını erteleyen kanun teklifini çıkarmayacaklarını ifade etti. 

Çıray, “Bir ombudsman olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına bir dileğimi şimdiden iletiyorum. Lütfen İş Bankasına dokunmayın” dedi. 

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı da Anayasa Mahkemesine 15 üyenin seçilmesinde Cumhurbaşkanı’nın doğrudan ya da dolaylı etkisi bulunduğunu dile getirerek, “Bu 15 üye arasında hiçbir kadın bulunmaması da ayrı bir eleştiri konusudur. Bu süreçte rejimin en önemli denetim mekanizması olan Anayasa Mahkemesinin görevini yeterince yerine getiremediğini ve güven aşınmasından payına düşeni aldığını söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle, hiç hesap vermek istemeyen, yasama ve yargı tarafından denetlenmek bir yana, onları kontrol eden, otoriter, işlemeyen, işletilmesi de mümkün olmayan tahripkar bir sistemin yaratıldığını savunan Subaşı, “Kabul etmek gerekir ki Sayıştay zor şartlarına rağmen yine de yetkili olduğu alanlarda görevini hakkıyla yapmaya çalışan ender kurumlardan birisidir.” ifadesini kullandı. 

Subaşı, Sayıştay ve Anayasa Mahkemesinin gerçek işlevine kavuşmasının, ülkenin birliği, huzuru ve güvenliği açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.