Yeni yıl alışverişinde siber korsanlara dikkat!

Günümüzde çok kişi mağaza mağaza dolaşmak yerine internet üzerinden alışveriş yapıyor. Kullanıcılar genellikle aradıkları ürünü online alışveriş sitelerinde çok daha uygun fiyatlara bulabiliyor. Yılbaşının yaklaştığı yılın son aylarda da çok sayıda indirim kampanyası düzenleniyor. Bu durum da kullanıcıların online alışveriş sitelerini daha fazla tercih etmelerine neden oluyor.

Yapılan araştırmalar yılın son iki ayında internet üzerinden yapılan alışverişlerin önemli oranda arttığını gösteriyor. Yaşanan bu yoğunluk da siber saldırganların iştahını kabartıyor ve yeni yöntemlerle kurbanlarını ağlarına düşürmek için uğraşıyor.

Sevdiklerine hediye alma telaşına düşen sayısız kişi indirimleri kaçırmamak amacıyla aceleyle hareket ediyor ve dikkatsiz davranarak siber dolandırıcılık kurbanı oluyor.

Yapılan araştırmalar yılın son iki ayındaki siber dolandırıcılık girişimlerinin neredeyse yüzde 15 oranında arttığını gösteriyor. Online alışveriş yapan kullanıcıların bu tür siber tehlikelere karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Innovera, 2020’yi karşılamamıza sayılı günler kala online alışveriş yapmayı düşünen kullanıcılar için güvende kalmalarını sağlayacak çeşitli önerilerde bulunuyor:

“Abartılı kampanya, indirim ve hediye tekliflerine itibar etmeyin – Black Friday, Bekarlar Günü, Cyber Monday ve özellikle yılbaşı gibi dönemlerde online alışveriş siteleri gerçekten çok cazip indirimler yapsalar da kampanya gerçek olamayacak kadar cazip ise büyük ihtimalle gerçek değildir. Benzer bir şekilde çok yüksek miktarlarda ürün hediye etmezler, hediye çeki dağıtmazlar. Size bu tarz bir indirim ya da hediye kampanyası içeren bir e-posta geldiyse ya da sosyal medyadan kanalları ile bir mesaj aldıysanız çok dikkatli olun. Bu mesajlarda yer alan bağlantılar küçük bir harf değişikliği ile sizi gerçek bir alışveriş sitesini taklit eden bir yere yönlendirebilir. Alışveriş yapıyorum zannederken kredi kartı bilgileriniz dahil olmak üzere birçok verinizin siber korsanların eline geçmesine neden olabilirsiniz. Size gelen mesajlardaki bağlantılara dikkat edin ve gerçek siteye yönlendirdiğinden emin olun. Özellikle SSL sertifikalarına dikkat edin. Online alışveriş yaparken bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden alışveriş yapın.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.