Özel okul sözleşmeleri veliyi korumuyor

Özel okulların yaşadığı ekonomik problemler, birçok veli, öğrenci ve öğretmene mağduriyet yaşatıyor. Son olarak Doğa Koleji ile gündeme gelen mağduriyet, özel okulların kayıt sözleşmelerini de tartışmaya açtı. Avukat Cevat Kazma, bu sözleşmelerin neredeyse yalnızca okul sahiplerini korur nitelikte olduğunu, velilerin ve öğretmenlerin de haklarının koruma altına alınması gerektiğine dikkat çekti.

Kazma, bankacılıkta olduğu gibi özel eğitim kurumlarının mali açıdan düzenli denetlenmesi için de bir kurul oluşturulması gerektiğine değindi.

Sayıları son yıllarda artan özel eğitim kurumları, daha iyi eğitim verildiği düşüncesiyle aileler tarafından sıkça tercih ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetimine tabi olarak faaliyet gösteren özel okullar, son iki yıldır ise ekonomik sorunlarla gündeme geliyor.

Son olarak Doğa Koleji’nde yaşanan problemler nedeniyle birçok aile ve öğretmen mağdur olurken, aynı zamanda öğrencilerin eğitimi de aksama noktasına geldi. Hukukçular, bu tür sorunlar karşısında yüklü miktarlarda ödeme yapan aileleri koruyacak hukuki düzenlemeler yapılması gerektiğini savunuyor.

Kazma, Özel Eğitim Kurumları Kayıt Sözleşmesi’nin yalnızca okulu yani işletmeyi korumaya yönelik maddeler içerdiğine dikkat çekti.

Özel okulların ailelerden kayıt aşamasında ödeme aldığını hatırlatan Cevat Kazma, “Eğitim-öğretim döneminin ücreti ailelerden hemen tahsil ediliyor. Ancak yıl içinde yaşanabilecek öngörülemeyen problemler, birçok aileyi, öğrencileri ve öğretmenleri mağdur edebiliyor.” diye konuştu. Bu tür sorunlar karşısında velilerin haklarının da koruma altına alınması gerektiğine vurgu yapan Cevat Kazma, Özel Eğitim Kurumları Kayıt Sözleşmesi’nde bu konuya dair özel maddelere yer verilmesi gerektiğini belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.