Çocuk istismarcılarına af tepkisi

Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu temsilcileri, çocuk istismarcılarına af getirecek tasarının Ocak ayında Meclis gündemine geleceğine dair basına yansıyan haberler üzerine CHP Milletvekilleri, çocuk örgütleri temsilcileri ve meslek örgütleriyle bir araya geldi.

Platform, CHP Genel Merkezi’nde Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Derneği, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatri Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı ve Ankara Barosu Gelincik Merkezi temsilcileriyle CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ve CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse ile görüştü.

Toplantıda Ak Parti’nin 2016’dan beri çocuk cinsel istismarcılarına af getirmeye çalıştığı, af meselesinin sürekli gündeme getirilerek çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklerin meşrulaştırılmaya ve teşvik edilmeye çalışıldığı üzerinde duruldu.

2016’da Türk Ceza Kanunu’nun çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu düzenleyen 103. Maddesine de 15 olan rıza yaşını aşındırmak üzere 12 yaş kademelendirmesi getirildiği belirtilen toplantıda, çocuk yaşta istismar edilen kadınların, ileriki yaşlarda da şiddet döngüsü içerisinde yaşadıklarının altı çizildi.

CHP’li milletvekilleri çocuk istismarının ve evliliklerinin önünü açacak böyle bir affın Meclisten geçmemesi için ellerinden gelen desteği vereceklerini belirttiler. Toplantıda, var olduğu söylenen mağduriyetlerin giderilmesi için istismar edilen kız çocuklarının devlet tarafından sosyo-ekonomik tedbirlerle desteklenmesi gerektiğinin altı çizildi. 18 yaşın altındaki tüm evliliklerin çocuk evliliği olduğu ve engellenmesi için gerekli yasal ve politik önlemlerin bir an evvel alınması gerektiğinin üzerinde duruldu. Kadın ve çocuk hakları dernekleri ile meslek örgütleri çocuk istismarının yasal olarak affedilebilir olduğu görüşünü yerleştirecek bu yasa tasarısına karşı birlikte mücadele edeceklerini söylediler ve ortak bir eylem planı oluşturdular.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.