Doğu Türkistanlı öğrenci Çin toplama kampında tutuluyor

Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de yer alan Şincan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk gelişimi üzerine yüksek lisans yapan 27 yaşındaki Aygül Ablet toplama kampında.

Ablet’in Türkiye’de yaşayan ağabeyi Tursunjan Ablet, kardeşinin toplama kampına götürüldüğünü birkaç ay önce öğrendiğini ancak bir ay önce teyit ettirebildiğini söyledi.

Kız kardeşinin şu anda hangi kampta tutulduğunu ve ne olduğunu bilmediğini ifade eden Tursunjan, “Kardeşim çok başarılı bir öğrenciydi, kendini çocuklara adamış bir doktor adayıydı. Bir an önce bırakılsın” ifadelerini kullandı.

Doğu Türkistan’da yaşayan anne babası ile de irtibatının kesildiğini bildiren Tursunjan Ablet, “Kız kardeşim Aygül’le 2018’in şubat ayına kadar Wechat programı üzerinden konuşabiliyorduk. Bana, anne babamın çok baskı olduğu gerekçesiyle bir daha kendileriyle irtibat kurmamamı istediklerini söyledi. Ben bir daha anne ve babamı arayamaz oldum. Ancak bu durumdan kısa süre sonra da kardeşim ile irtibatımız kesildi. Beni blok ettiğini gördüm” dedi.

Doğu Türkistan’ın Aksu kentinin Kuça ilçesinde dünyaya gelen kardeşler, babalarının devlet memuru olması nedeniyle ortaokul ve liseyi Çin’in başkenti Pekin’de tamamladı.

Yüksek öğrenimini 2013 yılında kazandığı Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’deki Şincan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapan Aygül’den 2018 yılının yaz aylarından itibaren haber alamadığını belirten ağabey, kardeşinin de o tarihlerde toplama kampına götürüldüğünü anladığını söyledi.

Doğu Türkistan’daki toplama kamplarını ‘mesleki eğitim’ ya da ‘yeniden eğitim merkezi’ olarak tanımlayan Çin Komünist Partisi iktidarı, bu merkezlere alınan kişileri aşırıcılıktan korunmak ve radikal ideolojilere eğilimleri kesmek amacıyla kurduğunu iddia ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.