Sat-yap bitti sırada yap-sat var

Türkiye ekonomisinin önemli sektörlerinden biri olan gayrimenkul sektörünün ‘Sat- Yap’ sürecinden ‘Yap-Sat’ sürecine geçtiği belirtiliyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, 2020’de satışların tamamlanmış sıfır konut ve ikinci el konuta yöneleceğini, yabancıya satışta ise genel olan Çin’in çok daha fazla konuşulacağını söyledi.

Sektörün 2020 öngörülerini paylaşan Maya, bu yönelmeyi şu sözlerle anlattı: “Gayrimenkul sektörü 2016 itibarıyla aslında kabuk değiştirmeye başlamıştı. Bu değişiklik 2015 ve öncesinde öğrendiğimiz konut hikayesini sil baştan yeniledi. Bu yenilenme sürecini 2019 yılında iliklerimize kadar hissettik. 2019 ve sonrası yıllar için konutta şimdiye kadar çok basit bir gerçek olan ‘Sat- Yap’ sürecinden ‘Yap-Sat’ sürecine geçildiğini söyleyebiliriz. Aynı hedef kitleye üretilen konut stoğundaki doygunluğun önümüzdeki birkaç yıl devam edeceği görünüyor. Farklı hedef kitleye yönelik ürün geliştirilebilmek için de uygun arsa bulmak kritik öneme sahip.”

2020 için konut satışlarını zorlayabilecek iki ana konu olabileceğini ifade eden Maya, “İlki mevcut satışta olan konut stoğunun müşterisi olabilecek pazarın yine kısıtlı olabilme ihtimali. İkincisi ise inşaat maliyetlerindeki artışla birlikte yeni proje yapma isteğinin geliştirici tarafında çok olmayacağı bir yıl bizi bekliyor olabilir. Bir diğer konu da 2019 yılında ikinci el konut satışları, ilk el konut satışlarına göre daha hareketli bir pazara sahipti. 2020 yılında da teslim edilecek proje sayısındaki azalma ile bu trend benzer şekilde devam edebilir” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.