2020 Yerli ve milli siber güvenlik ön planda

Siber saldırıların yoğunlaştığı ve şiddetini artırdığı, ayrıca veri güvenliği açısından önemli kayıpların yaşandığı yıl geride kaldı. ATAR Labs CEO’su Burak Dayıoğlu, 2019’u değerlendirdi ve bu yıl en çok konuşulacak siber güvenlik başlıklarını topladı.

2019, kişisel verilere yönelik tehditlerin arttığı ve siber saldırganların yapay zekayı daha fazla kullandığı bir yıl oldu. Kamu, finans, sağlık ve enerji gibi sektörlere yönelik saldırılar dta güvenlik konusunda durumun ne derece ciddi olduğunu gösterdi. Özellikle devletlere yönelik sürdürülen siber saldırılar, ulusal anlamda bilgi güvenliğiyle ilgili ciddi önlemler alınması gerektiğini ortaya koydu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre, 2019 yılında işletmelerin USOM’a raporladığı toplam saldırı sayısı eylül ayı itibariyle 95 bin 202’ye ulaştı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık olarak 2 kat arttı.

Siber güvenlik alanında yetişmiş insan gücünün yetersiz kalması, siber saldırıların etkisini daha da artırdı. Araştırma şirketi Gartner’ın verilerine göre 2018’de yaklaşık 114 milyar dolar olan siber güvenlik pazarı, 2019 yılında 124 milyar doların üzerine çıktı. 2023 yılında bu rakamın 240 milyon doların üzerine çıkması bekleniyor.

Bu yıl siber saldırıların daha da karmaşıklaşacağı ve gelişen teknolojilerle birlikte yeni saldırı yöntemlerinin ortaya çıkacağı öngörülüyor. Siber güvenlik araçlarının daha da güçlenmesi siber saldırganların oltalama ve sosyal mühendislik gibi insan hatasının ön planda olduğu yöntemleri daha aktif bir şekilde kullanmalarına neden olacak.

Yetişmiş insan gücünün yetersiz olması 2020 yılında da güvenlik alanında en önemli sorunlardan biri olmaya devam edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.