Yapay zeka, BT’de otomasyon sürecini dönüştürüyor

Tüm dünyada özel kuruluşlardan kamu kuruluşlarına kadar dijital dönüşüm yaşanıyor. Ancak bu dijital dönüşümün olumsuz bir tarafı da var. Bu da BT operasyonlarının daha karmaşık ve izlenmesi zor bir hale gelmesi. Öte yandan toplanan verilerin miktarı da her geçen gün artıyor ve büyük bir boyuta ulaşıyor.

Yapay zekanın BT operayonlarındaki önemine dikkat çeken Micro Focus Türkiye ve Yunanistan Genel Müdürü Deniz Kırca, “Yapay zeka, milyonlarca veri kümesini herhangi bir insan müdahalesi olmadan inceleyebilme kapasitene sahip. Dolayısıyla, gelişmiş analitik teknikler ve algoritmalar kullanan AIOps, çok daha büyük ve karmaşık veri kümeleriyle çalışılabilmesine ve insan gözüyle görülmesi neredeyse imkansız olan kalıpların görülebilmesine olanak tanıyor. Bu kadar büyük verilerin işlenmesi ve karmaşıklaşan BT operasyonlarının daha iyi bir şekilde yönetilebilmesinde AIOps büyük önem taşıyor ve BT süreçlerinde otomasyonun geleceği olarak görülüyor” dedi.

AIOps, CIO’lar ve BT yöneticileri için yeni bir konsept. Ancak yöneticiler, farklı araçlardan ve sistemlerden çok fazla operasyonel veri geldiğini, BT operasyonlarındaki sorunların tespit edilebilmesi ve en verimli şekilde çözülebilmesi için bu verilerin çok iyi anlaşılması gerektiğini biliyorlar. Bu, yüksek erişilebilirlik ve performans gerektiren uygulamaların kullanıldığı büyük ölçekli hibrit bulutları yöneten CIO’lar için çok daha zor.

AIOps, özellikle büyük miktarda veri içindeki anomalilerin arandığı durumlarda ön plana çıkıyor. AIOps ile ilgili çözüm geliştiren şirketler bunun için farklı yaklaşımlar izleyecekler.

AIOps’un odaklandığı bir diğer önemli alan ise DevOps. AIOps, uygulamaların durumu ve performansı hakkında net bir bilgi isteyen DevOps ekiplerinin istediğini veriyor. Yapılan bu araştırmaya göre, satın almalarda DevOps’un etkisi çok büyük. Katılımcıların yüzde 28’i AIOps’un uygulanmaya alınmasında DevOps’un büyük etkisi olduğunu belirtiyor. Diğer taraftan AIOps’un uygulamalardaki hataların çok erken bir şekilde bulunabilmesine olanak tanıması, DevOps geliştiricileri açısından da yeni bir kavram ve buna uyum sağlamaları gerekiyor. Ancak bu aşılması zor bir konu olmadığı gibi ve DevOps geliştiricilerine büyük imkanlar sunduğu açıkça ortada.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.