Bakan Albayrak’tan tarım üreticilerine müjde

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından düzenlenen ‘Sivas İş Dünyası’ programına katılmak üzere Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak havayolu ile Ankara’dan kente geldi. Bakan Abayrak’ı havaalanında il protokolünün karşılarken daha sonra kendisini karşılamaya gelenlerle birlikte programın yapılacağı Atatürk Kültür Merkezi’ne geçti.

‘TARIMDAKİ ÜRETİCİLERİMİZE YAPILANDIRMA İMKANI GETİRİYORUZ’

 Toplantıda bir konuşma yapan T Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Geçtiğimiz hafta tarımsal kredilerdeki müjdeyi paylaştıklarını hatırlatan Bakan Albayrak, “Kredi oranlarını yüzde 9’a kadar düşürdüklerini ve hükümet olarak faiz destek oranlarında da değişikliğe gittik.  Bu Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlülüğe girdi. Aldığımız bu karar neticesinde tarım üreticilerinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri 2022 yılının sonuna kadar kullanacağı düşük faizli kredi limitleri ve kriterleri yeniden belirlendi. Faiz oranları yüzde 9’a kadar düşürülen faizler, çok düşük faizli işletme ve yatırım kredilerinde 3 istisna dışında yüzde 50 indirim uygulanarak yürürlüğe girdi. Aldığımız bir kararla hayvancılık alanında kullanılan kredi limitlerini artırarak çok önemli bir adım attık. Doğal afet be ekonomik sebeplerden dolayı tarım alanındaki üreticilerimiz kredi geri ödemelerinde sorun yaşarsa, tarımsal faaliyetleri devam eden üreticilerimize yapılandırma imkanı getiriyoruz.

Ziraat Bankası’ndan çiftçilerimiz kullandıkları yüzde9 faiz oranıyla 5 yıla kadar yeniden borçlarını vadedebileceklerdir. Üreticilerimizin bir sezonda elde ettikleri ürettikleri ile geri ödemeleri onlar için büyük bir zorluktu. Bu borçları 5 yıla yayarak çok düşük bir faiz oranıyla rahat bir şekilde geri ödeyebilecektir. Tarım üreticilerimiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 Çiftçilerimiz Ziraat Bankası’ndan kullandığı kredileri yüzde 9 faiz oranıyla 5 yıla kadar yeniden vadelendirebilecekler. Üreticilerimizin mevcut borçlarının sadece 1 sezonda elde edeceği tarımsal gelirlerle ödenmesindeki tüm bu zorluklar göze alınarak ürün, zamanlama, iklim şartları, borçlar 5 yıl içerisinde piyasanın çok çok altında çok daha düşük bir faiz oranıyla geri ödenmesiyle hepsini rahatlatacak bir yapılanmanın önünü açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Böylece üreticinin faaliyetinin devamının, bu manada sonraki dönemde de arazisinin yeniden ekime yeniden hazır hale getirmek, diğer tarımsal üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla ihtiyaç duydukları ilave işletme ihtiyaç kredilerini de kullanabilme imkanı da hayata geçmiş olacak” dedi. 

Program daha sonra soru-cevap bölümü ile basına kapalı olarak devam etti. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.