Şehirlerarası otobüslerde evcil hayvanlar seyahat edebilecek

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar ile evcil hayvanlar için yeni bir dönem başlıyor. Karara göre karnesi ve aşıları tamam olan kuş, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar özel kafeslerinde sahipleri ile beraber şehirlerarası yolculuk yapabilecekler.

HİÇ BİR FİRMA KABUL ETMEZ

Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda bir yazıhanenin sorumlusu Resmi Gazete’de çıkan karar hakkında yaptığı açıklamada “ Evcil hayvanlar bizlerin dostu. Böyle bir karar çıkarılmadan önce evcil hayvanlar uyutulup bagajlarda seyahat ediyorlardı. Evcil hayvanlar uyutulmadıklarında havlayarak diğer yolcuları rahatsız edebiliyordu. Otobüslerimizde 50 yolcu taşıyoruz. İster istemez bu yolculardan birisi havlama sesinden rahatsız olacak, kimileri alerjim var diyerek şikayetçi olacak ve sorunlar yaşanmaya başlayacak. Otobüslerimizin bagajları zaten serindir. Uyutuldukları takdirde yolculuk boyunca en ufak bir sorun yaşanmıyor. Mola verdiğimizde yolcularımız bagajlardaki hayvanlarını kontrol ediyorlar. Bu alınan karar huzursuzluğa neden olacak. Hiçbir firma da bu kararı kabul etmez diye düşünüyorum. “ diyerek açıklamada bulundu.

Şehirlerarası bir otobüs şoförü ise yaptığı açıklamada “ Bu kararın uygulanması imkansız. Havlama sesinden bir çok yolcu rahatsızlık duyacak. Alerjisi olan vatandaşlarımız var. Bu hayvanların otobüslerde tuvaletlerini tutamama sorunları olabilir. Daha önce evcil hayvanları uyutarak bagajlarımızda seyahat ettiriyorduk. Şu an için biraz sıkıntılı bir durum gibi gözüküyor ama deneyip göreceğiz” dedi.

Konu hakkında şehirlerarası bir yolculuk için otogara gelen vatandaş ise “ Aslında onlar da birer can. Ülkemizde maalesef yeteri kadar değer görmüyorlar. Bagajlarda bayıltılarak yolculuk ettirilmeleri yanlış. Bu konuda uygulamayan firmalar için ağır cezai yaptırımların olması gerekmektedir. Aksi takdirde daha büyük sorunlar yaşanabilir” diyerek düşüncesini dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.