Ankara’daki köpek katliamına hapis cezası

Geçtiğimiz yılın Nisan ayında  16 köpeğe Yenimahalle ilçesi Batıkent Semti Turgut Özel Mahallesi’nde zehir verilerek, öldürüldü. Polis ekiplerinin yaptıkları araştırmalar sonucunda 16 sokak köpeğine zehirli tavuk vererek öldüren kişilerin Musa Devran, Levent Özcan ve Aydın Gölge ortaya çıktı. Çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken ‘sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme’ ve ‘çevreyi kasten kirletmek’ suçlarından Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bugün görülen davanın duruşmasına tutuksuz yargılanan Aydın Gölge ve Musa Devran katılırken Levent Özcan sağlık sorunlarını göstererek katılmazken her iki tarafın avukatları da mahkemede hazır bulundular.

Mahkemeye M.K. adındaki bir kadın dilekçe vererek sanıklardan Aydın Gölge tarafından tanıklık yapmaması için tehdit edildiğini ve tehdit mesajlarını mahkemeye sunduğu öğrenildi. Mahkemede söz isteyen Aydın Gölge “ Daha önce köpekler beni mahallede 2 kez kovaladı ve köpeklerden kaçarken yüksek bir yerden atladım bu yüzden bel kaslarımı incittim. Bu yüzden sinirlendim ve bu köpekleri ben zehirledim. Diğer kişilerin bu olaydan haberleri dahi yoktur. Mesajları atan kişi benim kız arkadaşımdır” dedi.

Mahkemede olayın yaşandığı bölgede bulunan güvenlik kamera kayıtları izlenirken 3 sanığında köpekleri birlikte zehirledikleri anlar ortaya çıkınca mahkeme başkanının sorularına Aydın Gölge çelişkili cevaplar verdi. Şikayetçilerin avukatları da mahkeme başkanına suçu birinin anlaşarak üstlendiğini ve savunmanın “tiyatro” olduğunu belirterek 3 sanığın da ceza almasını talep ettiler.

Mahkeme başkanı dava savcısını mütalaası sonrası 3 sanık hakkında de ‘sahipli hayvanı öldürmek’ ve ‘çevreye zarar verecek şekilde zehirli madde atmak’ suçlarından 10’ar yıl hapis ve 15 biner lira adli para cezası verdi. Mahkemede hazır bulunan 2 sanık hemen tutuklanırken mahkemeye sağlık sorunları ile katılmayan sanık hakkında da yakalama kararı çıkartılmasına hükmetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.