Van’da çiğ faciası 33 kişi hayatını kaybetti

Van’ın Bahçesaray ilçesinde dün meydana gelen çiğ faciasının ardından çiğ altında kalan minibüste kalan 2 kişinin kurtarılma çalışması esnasında ikinci bir çığ düşmesi üzerine 33 kişi şehit oldu. İkinci çığın düşmesi üzerine çığ altında kalanların kurtarılması için yeni ekipler bölgeye sevk edildi.

Kurtarma çalışmaları esnasında düşen çığ sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada düşen çığ sonucu 3 korucu, 8 jandarma, 3 itfaiye eri olmak üzere 33 kişinin hayatını kaybettiği 53 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Minibüste bulunan 2 kişinin kurtarılması için yapılan kurtarma çalışmalarına katılan İçişleri Bakanlığı Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar’ın gelen ilk bilgilerde ikinci çığın altında kaldığı açıklanmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan ikinci açıklamada  Van AFAD il Müdürü Osman Uçar’ın çığ altından yaralı olarak kurtarıldığı ve tedavisine Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı belirtildi.

Van’da yaşanan ilk çığ faciasında iş makinasının üzerine çığ düşmesi sonucu çığ altında kalan kepçe operatörü Bahattin Karagülle kendi imkanları ile iş makinasının üzerine çığ düştükten 25 dakika sonra kurtulmuş ve ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisine başlanmıştı.

Yaşadıklarını basın mensuplarına anlatan Karagülle “Bölgede çalışma yaparken ben önden şantiye şefimiz ve ekibi arkadan geliyordu. Bir minibüsü geçtikten sonra ani bir çığ gelince yolu açmak için duraksadım.. Bölgede olan bir kaza için gidiyorduk ve yolun açılması için ikinci bir iş makinasına ihtiyaç olduğunu düşünerek geri dönerek şantiye şefimize ilettim. İkinci makine için harekete geçerken ben bölgede kaldım. Sonra başka bir minibüse yardım etmek istedim. Daha sonra onlar geçiş yapınca bende çalışırken üzerime birden çığ düştü. Kendi çabamla 25 dakika sonra kurtuldum ve yola çıkınca başka bir minibüs beni alarak hastaneye götürdüler. Bende orada minibüsün üstüne çığ düştüğünü rapor ettim” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.