Şehit annesini FETÖ yalanıyla dolandırdı

Yusuf Yeşilyurt, kendisini ‘Baş komiser İskender Büyükbaş’ olarak tanıtarak 1995 yılında Hatay’da şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Serdar Gündoğmuş’un Eskişehir’de yaşayan annesi Havva Gündoğmuş’u ev telefonundan arayarak yaşlı kadına banka hesabında bulunan 116 bin liraya FETÖ soruşturmasında el konulacağını söyleyerek, parayı çekip kendisine vermesini istedi.

Yusuf Yeşilyurt adlı dolandırıcı yaşlı kadını paranın devlet güvencesi altında olacağına inandırarak yaşlı kadının bankadan parasını çekmeye ve kendisine teslim etmeye ikna ederek şehit annesi ile buluşarak parasını aldı. Havva Gündoğmuş aradan kısa bir süre geçince dolandırıldığını anlayarak polise şikayette bulundu.

Yaşlı şehit annesinin şikayeti üzerine Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri de kısa sürede Yusuf Yeşilyurt’u yakaladı. Emniyette işlemleri tamamlanan şüpheli çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanırken hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, dava açılarak yargılanmasına başlandı. Dün görülen duruşmaya tutuklu bulunduğu Tekirdağ ‘Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Yusuf Yeşilyurt o dönem askerlik görevi yapan bir arkadaşını ziyaret için Eskişehir’de bulunduğunu ve üzerine atılan suçu kabul etmeyerek beraatini talep etti.

Mahkemede söz alan şehit annesi Havva Gündoğmuş şüpheli şahsı teşhis ederek, “Beni ev telefonumdan aradı ve bana senin bankada paran var. Senin şehit bir yakının mı var diye sorduğunda kendisine şehit annesiyim dedim. Daha sonra beni korkutarak bankadaki paramın FETÖ soruşturmasından el konulacağını söyleyerek bankadan çekip kendisine vermemi söyledi. Bende inanarak dediklerini yaptım. Sonra da dolandırıldığımı anladığım için polise müracaat ettim “dedi.

Mahkeme heyeti sanık Yusuf Yeşilyurt’u nitelikli dolandırıcılık suçundan 9 yıl hapis cezası ve 233 bin 500 lira para cezasına çarptırırken sanığın islah olmayan bir yapıya sahip olmasına karar vererek cezasında indirim yapmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.