Koronavirüsü yenen hemşire karantina günlerini anlattı

Zonguldak’ta özel bir hastanede hemşire olarak çalışan 23 yaşındaki Özge Akçelebi geçtiğimiz hafta tat almama, baş ağrısı ve kuru öksürük semptomlarını yaşamaya başlayınca yapılan testler sonucundan testi pozitif çıktı. Sonucun pozitif çıkması üzerine genç hemşirenin tedavisine hemen başlandı ve bir hafta süren tedavinin ardından koronavirüsü yenerek taburcu edildi.

Hemşire olan Özge Akçelebi karantina sürecine evinde devam ederken yaşadıklarını “Virüsün ne zaman bulaştığını ne kadar kuluçka süresi yaşadığını ve nereden bulaştığını bilmiyorum? Toplumda hemşire olduğum için koronavirüse hastanede yakalandığım düşünülüyor ama bu kesinlikle doğru değil. Ben koronavirüse sokakta yürürken de yakalanmış olabilirim. Veya işe gidip gelirken kullandığım toplu taşıma aracında da yakalanmış olabilirim. Bu virüsle her an karşılaşabilirsiniz” diyerek ifade etti.

Özge Akçelebi herkesin dikkatli olmasının altını çizerken “ Sakın bende virüs yok, dışarı çıkıp gezebilirim diye düşünmemeli. Taşıyıcı olabilirsiniz ve belirti sizde görülmemiş olabilir. Kendimizi düşündüğümü kadar çevremizdekileri de düşünmeliyiz. Bazılarımız virüsü kolay atlatabilirken bazılarımız çok kolay atlatamayabilir. Muhakkak hijyen kurallarına riayet edelim ve evlerimizde kalalım. Hastaneden taburcu edildiğim halde ben kendimi kendi odam da ne olur ne olmaz diyerek izole ettim. Aileme belki de daha önce aldığım tedbirler yüzünden koronavirüs bulaşmadı. Bir hafta on gün yalnız kalmak hastanede bir hafta kalmaktan daha kolay ve daha iyi” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.